Byl to jeden z nejtěžších závodů, říká vítězný Hamilton

Sedminásobný mistr světa sir Lewis Hamilton vyhrál úvodní závod letošní sezóny formule 1, když ve Velké ceně Bahrajnu porazil po dramatickém souboji Maxe Verstappena z Red Bullu. Úspěch Mercedesu podtrhl třetím místem Valtteri Bottas.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Byl to jeden z nejtěžších závodů, říká vítězný Hamilton | Foto: Getty Images / Lars Baron

Verstappen v sobotní kvalifikaci o necelé čtyři desetiny sekundy porazil Hamiltona a startoval z pole position. Vedoucí pozici si udržel až do zastávek v boxech, kdy se dřívější zastávkou dostal do čela Hamilton.

Verstappen se stíhací jízdou dotáhl pár kol před cílem na Hamiltona a po souboji se vrátil na první místo, které ale britskému jezdci rychle vrátil, protože mu jeho tým předal zprávu od ředitelství závodu, že se na první místo dostal jízdou mimo trať ve čtvrté zatáčce.

Hamilton už ve zbývajících kolech nedovolil Verstappenovi zaútočit a dojel si v prvním závodě sezóny pro 96. vítězství v kariéře.

„Byl to náročný závod. Rozhodli jsme se zastavit dříve. Věděli jsme, že to bude náročné, ale museli jsme pokrýt Maxe. Po celý víkend měli úžasnou výkonnost, takže bylo opravdu potřeba něco výjimečného,“ řekl Hamilton.

„Zastavili jsme na poslední stint a snažili jsme se najít správné vyvážení mezi tím netlačit příliš a mít pneumatiky, které vydrží až do konce závodu. Bylo to náročné a Maxe jsem měl na konci plná zrcátka, ale těsně jsme jej dokázali udržet. Byl to rozhodně jeden z nejtěžších závodů v poslední době.

„Velké díky všem klukům a holkám v továrně a klukům tady za neustálé posouvání hranic a za to, že se nikdy nevzdáváme i když máme pocit, že jsme vzadu.“

Bottas kritizoval strategii svého týmu

Valtteri Bottas se po závodě opřel do Mercedesu, který zkritizoval za zvolenou strategii.

Fin se v úvodu závodu propadl za Charlese Leclerca. V prostřední části závodu se přiblížil druhému Verstappenovi a krátce poté, co byl informován, že jej čeká dlouhý úsek bez zastávky, jej tým povolal do boxů podruhé.

Kvůli problému s výměnou pravé přední pneumatiky Bottas nabral ztrátu 10 sekund. V závěru si mohl dovolit zajet pro nové pneumatiky a získal bod za nejrychlejší kolo.

„Rozhodně zklamání. Dobré je, že jsme získali pěkné body pro tým. Měl jsem pocit, že alespoň z mé strany jsme z pohledu strategie bránili místo toho, abychom útočili. Celkem mě to překvapilo a není to úplně normální,“ řekl Bottas.

„Není to ideální, pak jsem měl pomalou zastávku, která mi nakonec sebrala všechny šance. Místy byla rychlost dobrá, ale jsem zklamaný.“

Další článek: Verstappen pustil Hamiltona na první místo. Úřadující šampion vyhrál Grand Prix Bahrajnu

16:40 | Robert Kubica bude jezdit v prvním tréninku s vozem Alfa Romeo.
27. července | Lewis Hamilton věnuje 20 milionů liber na založení nové charitativní nadace na podporu nedostatečně zastoupených skupin ve Velké Británii
26. července | Pirelli potvrdilo, že po Maďarsku proběhnou na Hungaroringu další testy 18palcových pneumatik. Zúčastní se jich Ferrari, McLaren a Mercedes.
25. července | Jak okomentovali kolizi mezi Hamiltonem a Verstappenem komentátoři napříč světem: odkaz

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00