Buttonův den: Půlka závodu, čtyři zastávky a vítězství za pět bodů

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekJenson Button získal v Malajsii druhé vítězství v řadě. Tentokrát to ale bylo mnohem větší drama než v Austrálii. Buttona po startu z pole position předjeli Nico Rosberg, Jarno Trulli a Fernando Alonso.

„Odstartoval jsem celkem špatně. Myslím, že jsem neměl dost zahřáté pneumatiky a auto bylo hodně přetáčivé,“ popisoval pilot Brawnu po závodě.

Před natankovaného Alonsa se dostal snadno, na Trulliho a Rosberga musel počkat, až pojedou po 15. kole do boxů.

„Byl jsem spokojený, předvedli jsme docela dobrý výkon,“ řekl Button.

Sám zajel k zastávce v 19. kole. Nechal si hladké pneu, ale krátce poté začaly na trať dopadat první kapky. V 23. kole se Brit zamířil znovu přezout a vzal si rovnou mokré pneumatiky.

„Výměna pneumatik byla složitá, protože tady když prší, tak leje. Ale v tu chvíli to teprve začínalo. Vybrali jsme mokré pneu a ty nám odešly,“ vyprávěl.

Tehdy už se k němu zezadu blížil Timo Glock, který se na přechodných pneumatikách prokličkoval až do bodované osmičky a pořád postupoval dál.

„Viděl jsem Tima, jak se k nám blíží na přechodných, a tak jsme na ně přezuli,“ řekl Button. „Jakmile byl na dohled, bylo vidět, že má pneu úplně hladké. Začínalo strašně pršet, takže s tím docela bojoval, a já musel zase do boxů.“

„V tom jednom kole na přechodných pneumatikách jsem měl celkem slušné tempo, takže jsem mohl zajet do boxů, vzít mokré a vrátit se do čela.“

Kolo na to vyjel safety car a o další kolo později byl závod přerušen a pak i ukončen. Za nadpoloviční většinu závodu jezdci dostanou každý jen polovinu bodů co obvykle. Účet Jensona Buttona se tak rozroste o pět bodů, ve vedení šampionátu ho ale udrží i to. „Byl to bláznivý závod,“ poznamenal Brit.

Jeho kolega Rubens Barrichello tentokrát skončil až pátý. Radost z dramatického závodu mu to ale podle všeho nepokazilo. „Byl to dneska skvělý závod,“ řekl.

„Na suchu jsem byl s tím, jak auto fungovalo, spokojený. Cítil jsem, že máme na to, dohnat přední jezdce a získat nějaké body. Pak se ale naneštěstí začaly zhoršovat podmínky, ztratil jsem moc času v boxech a stálo mě to pár míst,“ vysvětloval.

„Důležité ale je, že auto skvěle šlapalo a my jsme dokázali, že jsme konkurenceschopní na různých typech tratí,“ liboval si.

Týmový šéf Ross Brawn to viděl podobně. „Těší mě, jak rychle jsme byli schopní reagovat na změny podmínek, a tím jsme si udrželi vedení, do kterého se Jenson dostal před svou první zastávkou,“ řekl. „Ale nebylo to úplně perfektní. Mohli jsme mít obě auta v první trojce, kdybychom byli trochu smělejší ve chvíli, kdy jsme jezdce volali ke třetím zastávkám pro přechodné pneumatiky,“ dodal Brawn.
Další článek: Hamilton souhlasí s rozhodnutím o ukončení závodu

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.