Buttonův den: Půlka závodu, čtyři zastávky a vítězství za pět bodů

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekJenson Button získal v Malajsii druhé vítězství v řadě. Tentokrát to ale bylo mnohem větší drama než v Austrálii. Buttona po startu z pole position předjeli Nico Rosberg, Jarno Trulli a Fernando Alonso.

„Odstartoval jsem celkem špatně. Myslím, že jsem neměl dost zahřáté pneumatiky a auto bylo hodně přetáčivé,“ popisoval pilot Brawnu po závodě.

Před natankovaného Alonsa se dostal snadno, na Trulliho a Rosberga musel počkat, až pojedou po 15. kole do boxů.

„Byl jsem spokojený, předvedli jsme docela dobrý výkon,“ řekl Button.

Sám zajel k zastávce v 19. kole. Nechal si hladké pneu, ale krátce poté začaly na trať dopadat první kapky. V 23. kole se Brit zamířil znovu přezout a vzal si rovnou mokré pneumatiky.

„Výměna pneumatik byla složitá, protože tady když prší, tak leje. Ale v tu chvíli to teprve začínalo. Vybrali jsme mokré pneu a ty nám odešly,“ vyprávěl.

Tehdy už se k němu zezadu blížil Timo Glock, který se na přechodných pneumatikách prokličkoval až do bodované osmičky a pořád postupoval dál.

„Viděl jsem Tima, jak se k nám blíží na přechodných, a tak jsme na ně přezuli,“ řekl Button. „Jakmile byl na dohled, bylo vidět, že má pneu úplně hladké. Začínalo strašně pršet, takže s tím docela bojoval, a já musel zase do boxů.“

„V tom jednom kole na přechodných pneumatikách jsem měl celkem slušné tempo, takže jsem mohl zajet do boxů, vzít mokré a vrátit se do čela.“

Kolo na to vyjel safety car a o další kolo později byl závod přerušen a pak i ukončen. Za nadpoloviční většinu závodu jezdci dostanou každý jen polovinu bodů co obvykle. Účet Jensona Buttona se tak rozroste o pět bodů, ve vedení šampionátu ho ale udrží i to. „Byl to bláznivý závod,“ poznamenal Brit.

Jeho kolega Rubens Barrichello tentokrát skončil až pátý. Radost z dramatického závodu mu to ale podle všeho nepokazilo. „Byl to dneska skvělý závod,“ řekl.

„Na suchu jsem byl s tím, jak auto fungovalo, spokojený. Cítil jsem, že máme na to, dohnat přední jezdce a získat nějaké body. Pak se ale naneštěstí začaly zhoršovat podmínky, ztratil jsem moc času v boxech a stálo mě to pár míst,“ vysvětloval.

„Důležité ale je, že auto skvěle šlapalo a my jsme dokázali, že jsme konkurenceschopní na různých typech tratí,“ liboval si.

Týmový šéf Ross Brawn to viděl podobně. „Těší mě, jak rychle jsme byli schopní reagovat na změny podmínek, a tím jsme si udrželi vedení, do kterého se Jenson dostal před svou první zastávkou,“ řekl. „Ale nebylo to úplně perfektní. Mohli jsme mít obě auta v první trojce, kdybychom byli trochu smělejší ve chvíli, kdy jsme jezdce volali ke třetím zastávkám pro přechodné pneumatiky,“ dodal Brawn.
Diskuze (13) Další článek: Hamilton souhlasí s rozhodnutím o ukončení závodu
17. července | Antonio Giovinazzi nahradí v prvním tréninku Ericssona.
17. července | Mallya chce, aby u týmu zůstali Ocon a Pérez.
17. července | odkaz
17. července | Před třemi lety zemřel Jules Bianchi.

GP Německa 2018

Pátek 20. července 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 21. července 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. července 2018
Závod 15.10