Button posiluje svůj vztah k týmu, Hamilton reptá nad strategií

Jensonu Buttonovi se dnes v Austrálii podařilo utišit své kritiky. Vyhrál hned ve svém druhém závodě za McLaren a týmového kolegu Lewise Hamiltona nechal kus za sebou.

Úřadující mistr světa vyšel štěstí naproti ve chvíli, kdy si po mokrém startu dojel do boxů jako první pro suché pneumatiky. Skončil kvůli tomu sice v trávě, ale o chvíli později už zajížděl rychlejší časy než ostatní. Další déšť už nepřišel a Button získal velkou výhodu.

„Bylo to moje rozhodnutí. Pro jezdce je jednodušší zhodnotit podmínky. Tým může vidět, že se ženou mraky, ale my cítíme, jaké je to ve skutečnosti. Na přechodných pneumatikách jsem neměl vůbec rovnováhu, tak jsem si říkal, pojďme to zkusit na slickách,“ vysvětlil Button.

„Když jsem vjel do boxů, napadlo mě, že to byla katastrofální chyba, protože tam bylo ještě mokro, ale jak jsem přidával už to bylo docela dobré. Předjel jsem i pár aut.“ Jakmile se zbytek soupeřů odjel přezout a Sebastian Vettel skončil kvůli brzdám v kačírku, Button se ocitl na prvním místě a už mu stačilo jen hlídat pneumatiky. Ujel na nich bez další zastávky neuvěřitelných padesát kol.

Buttonovi se po brzkém vítězství v novém týmu muselo ulevit. Jeho přestup z bývalého Brawnu do McLarenu v zimě vyvolal diskuze o tom, nakolik bude poslední mistr světa jen dvojkou Lewise Hamiltona. Úspěch z Melbourne jeho pozici v týmu posílí. „Je to mimořádný pocit, hodně to pro nás znamená. Cítím, že vzájemná důvěra mezi námi  roste. Chvíli mi trvalo, než jsem si v autě zvykl, ale tým byl úžasný a přijal mě,“ řekl Button.

Jeho kolega Hamilton musel stavět dvakrát a moc se mu to nevyplatilo. Po startu z jedenáctého místa dorážel na konci závodu na čtvrtého Fernanda Alonsa, třetího Felipeho Massu a druhého Roberta Kubicu. Byl o celé sekundy rychlejší než oni. Alonso, Massa a Kubica stavěli jako Button jen jednou a jeli už v té době na hodně starých gumách.

Přesto se Hamilton nedostal ani před Alonsa. Při jednom z jeho pokusů to za ním navíc neubrzdil Mark Webber a oba skončili v kačírku. Hamilton dojel šestý. „Byla to jedna z největších jízd mého života. Bohužel jsem se nakonec kvůli špatné strategii a šťouchanci od Webbera propadl,“ poznamenal Hamilton pro BBC. „Jsem se sebou spokojený. Dal jsem do toho srdce a myslím, že jsem si zasloužil i lepší výsledek,“ dodal.

„Kluci odvádějí vždycky skvělou práci, ale tahle strategie byla špatná. Všichni přede mnou stavěli jen jednou, já dvakrát.“

 

Další článek: Brzdy Vettelovi ukradly vítězství

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen