Button o příštím roce: Neustálý boj s přilnavostí, jezdci se moc bavit nebudou

Jenson Button si na základě zkušeností ze simulátoru myslí, že jezdci budou mít příští rok mnohem těžší práci. Pro diváky by to ale mělo být přínosné.
Button o příštím roce: Neustálý boj s přilnavostí, jezdci se moc bavit nebudou

Od sezóny 2014 budou vozy formule 1 pohánět nové šestiválcové motory, které budou mít díky přeplňování mnohem větší točivý moment.

"Je to o pochopení pohonné jednotky a přenosu výkonu, protože to nebude snadné," konstatoval Button. "Nemyslím, že je někdo z nás zvyklý na takový točivý moment. Ve formuli 1 závodím 14 let a takový točivý moment jsem nikdy neměl, takže to bude nová zkušenost."

Zkušenosti s MP4-29 má Button samozřejmě zatím jen ze simulátoru a věří, že řízení bude nakonec o něco méně náročné.

"Myslím, že to ve skutečnosti bude snazší, ale přijde nám to těžké. V rychlých zatáčkách musíte na hodně dlouho z plynu, prostě nemůžete přidat plyn."

"Celou dobu čekáte. Není to jako teď se vším tím přítlakem a malým točivým momentem, kdy prostě můžete dát plyn na podlahu, při nejhorším máte nedotáčivost a vyjedete trochu mimo."

"Ale když s autem 2014 dáte plný plyn v zatáčce, jako je ta třetí v Barceloně, nejen že vyjdete mimo, ale okamžitě vám uklouzne záď, protože je tu hodně točivého momentu. Není to problém s vyvážením, máte točivý moment, a to jsme nikdy předtím neměli."

Jezdci si tedy budou za volanty prožívat horké chvilky, ale to by pro diváky mělo být zajímavé.

"Nemyslím, že to bude na řízení lepší. Budeme celou dobu bojovat s přilnavostí, takže nemyslím, že to bude víc vzrušující. Závody budou pořád vzrušující, ale myslím, že budou vyrovnanější, že se bude víc bojovat."

"Už teď je toho dost, ale s tím, jaká auta budou, s menším přítlakem, tvrdšími pneumatikami a větším točivým momentem - přiblíží se to závodům jako je GP2, protože bude mnohem jednodušší udělat chybu."

Další článek: Brawn se do formule 1 vrátí, předpovídá Lauda