Button nečekal, že vozy Red Bullu budou tak silné

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.

Kvalifikace na třetí závod sezony 2009 možná pro někoho přinesla jisté překvapení. Suverén prvních dvou kvalifikací, Jenson Button, dnes zajel pátý nejrychlejší čas. Jeho týmový kolega Rubens Barrichello je jen o místo nad ním. Brawn GP tak letos poprvé našel v kvalifikaci přemožitele, pole position získal Vettel před Fernandem Alonsem a Markem Webberem.

Lídr šampionátu Button přiznává, že dnešek přinesl spíše zklamání.

"Není to tak dobré, jak jsem očekával. Red Bull byl včera hodně silný, sledovali jsme, jak jeho vozy projíždějí rychlé zatáčky - skutečně velmi rychle. Ve druhé části kvalifikace byli dvě až tři desetiny před námi, takže ano, jsou opravdu silní. Navíc nemůžeme říct, že by v té době byli lehčí než my, protože v prvních dvou částech všichni jedou s téměř prázdnou nádrží. Bylo pak už jasné, že nebude lehké je porazit.

Věděli jsme, že budou dobří, ale ne tak dobří. Není to pro nás šok, protože v prvním závodě byli velice konkurenceschopní, ve druhém se jim nepodařilo dát vše správně dohromady. Jsou zde ještě silnější než v Melbourne. Každý okruh je ale jiný a vypadá to, že trať tohoto typu jim opravdu sedí.

Nebude to snadné, je škoda, že startujeme až za nimi, protože se tu hodně špatně předjíždí. Uvidíme, jak to dopadne. Bude zajímavé sledovat, jak jednotlivým stájím vyjdou jejich strategie. Samozřejmě bychom raději startovali z první řady, v závodě ale ze sebe vydáme maximum a uvidíme, jestli nám to něco přinese," prohlásil Button.

Rubens Barrichello se letos poprvé kvalifikoval před svým týmovým kolegou. Cílem Brawn GP by zítra i přes obtížnější kvalifikaci mělo být umístění na stupních vítězů.

"Byla to celkem dobrá kvalifikace, mohli jsme se ale přesvědčit, jak rychle se formule 1 dokáže měnit. Byli jsme trochu překvapeni, že byl Red Bull tak rychlý. Na druhou stranu by to mělo přinést hodně napínavý závod. Bude těžké je porazit, ale věříme, že máme připravenou dobrou strategii. Jenson i já víme, jaké je to je stát tu na stupních vítězů, tak doufejme, že to zítra zopakujeme," prozradil Barrichello.

Ross Brawn také přiznává, že dnešní kvalifikace byla o poznání obtížnější než v Austrálii a Malajsii.

"Kvalifikace zde v Šanghaji byla oproti prvním dvěma závodům těžší. Vždy jsme říkali, že nás konkurence brzy dožene, dnešek je toho důkazem. Vozy fungují dobře, avšak Jenson i Rubens se potýkali ve svých posledních kolech s nedotáčivostí. Čtvrté a páté místo jsou pořád docela dobré. Zítřek bude pro nás výzvou, těšíme se na to. Gratulace Red Bullu k jeho první pole position. Tato sezona je zatím skutečně vzrušující," řekl Brawn.

Další článek: Buemimu před poslední částí došly čerstvé pneumatiky

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?