Button: Momentálně jsme nejrychlejší, máme na vítězství v dalších závodech

Jenson Button dojel do cíle Velké ceny Německa na třetím místě, po penalizaci Sebastiana Vettela se posunul na místo druhé. Lewis Hamilton závod nedokončil. AKTUALIZOVÁNO
Button: Momentálně jsme nejrychlejší, máme na vítězství v dalších závodech

Jenson Button odstartoval do Velké ceny Německa ze sedmého místa, během závodu se však dokázal probojovat až na místo druhé. V závěru GP se před něj díky nepovolenému předjížděcímu manévru dostal Sebastian Vettel, který byl po skončení závodu po právu potrestán. Button si tedy na své konto připíše osmnáct bodů.

Pilot byl svou dnešní formou nadšen a nechal se slyšet, že momentálně je McLaren nejrychlejším týmem ve startovním poli. "Jsem šťastný, že jsme odvedli dobrou práci a že máme dobrou rychlost," říká Button. "Momentálně tam není nikdo rychlejší než my, můžeme tedy v několika příštích závodech bojovat o vítězství."

"V tomto roce jsem měl několik těžkých závodů, ale v posledních dvou jsem cítil spokojenost sám se sebou i s týmem. Nebyli jsme však dostatečně rychlí. Přijet sem a bojovat vpředu o vítězství byl velmi speciální pocit."

I když McLaren v německém závodě nezvítězil, Button věří, že Ferrari není tak rychlé jako tým z Wokingu. "Oni (Ferrari) vypadali působivě, ale neřekl bych, že byli rychlejší než my. Víc než stint nám byli neuvěřitelně podobní," říká. "Na začátku stintu si vždycky hlídali pneumatiky, to já jsem na to musel tlačit. Na konci stintu byl zase on (Alonso) rychlejší než já, takže se to vyrovnávalo."

Lewis Hamilton jel dnes svou stou GP ve formuli 1. Ta se mu ovšem vůbec nevydařila podle představ. Hned v jejím úvodu se totiž pilot stal obětí karbonových úlomků ležících na trati, o něž si propíchl zadní pneumatiku. Po její výměně se propadl až na poslední místo a později ze závodu dokonce odstoupil, neboť jeho vůz nebyl v dobré formě.

"Píchnutí kola ve druhém kole bylo ohromně nešťastné. Celá šířka trati byla pokryta úlomky a já jsem neměl jinou možnost než projet přímo skrz ně. Co je víc frustrující, je to, že v tu chvíli jsem byl osmý. Být tedy tím, kdo píchne, je krutou smůlou."

Během závodu došlo také ke kontroverzní události, kdy Hamilton vyjel z boxů na trať právě mezi o kolo vpředu jedoucími Vettelem a Alonsem a začal je předjíždět. Za svůj předjížděcí manévr na Vettela byl Hamilton z mnoha stran kritizován. Zastal se ho však šéf týmu Martin Whitmarsh.

"Závodní jezdci závodí," říká Whitmarsh. "Byl rychlejší, předjel a ujel, takže si nejsem jistý, co je v tom za stupiditu."

S Whitmarshem souhlasí i sportovní šéf týmu Sam Michael. "Bylo to zcela legální," odpovídal na otázku Autosportu. "Objevil se tam a byl rychlý. Řekli jsme mu, že má modrou vlajku kvůli Jensonovi. Když máte modrou vlajku, máte dvě varianty. Můžete nechat dané auto projet, nebo významně zrychlit."

"Řekli jsme mu tedy, aby významně zrychlil a předjel Vettela. On tak učinil. Vettela nezdržoval, protože Vettel se ho nemohl vůbec držet. Nemělo to tedy žádný podstatný dopad na Vettelův závod, je to tedy zcela legální," dodává sportovní šéf týmu.

Další článek: Cíl GP Německa viděli všichni jezdci novějších týmů

14:42 | F3: Pole position získal Frederik Vesti. Staněk 17.
12:11 | Ve Francii je rychlost v boxech jen 60 km/h. Pérez byl o 16,5 km/h rychlejší a dostal pokutu 1000 euro.
9:58 | Video Red Bullu z ČR a SR už má přes 900 tisíc zobrazení. Včera ho propagovala na Twitteru i formule 1.
9:32 | Juan Manuel Correa se vrací do juniorského programu Sauberu.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00