Button kvůli náhlému ochlazení tratě doplatil na pozdní výjezd

Lewis Hamilton zajel v Šanghaji druhý nejrychlejší čas, díky penalizaci odstartuje sedmý. Jenson Button se proto posune z šestého místa na páté. Oba věří, že v závodním režimu mohou bojovat o nejvyšší příčky.
Button kvůli náhlému ochlazení tratě doplatil na pozdní výjezd

Lewis Hamilton poprvé v této sezoně nebude startovat z pole position. Jezdec McLarenu zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Číny druhý nejrychlejší čas, ale díky penalizaci za výměnu převodovky odstartuje ze sedmého místa. Jenson Button se kvalifikoval jako šestý, ale po penalizaci týmového kolegy se posune na páté místo.

Hamilton byl především spokojen s výkonem svého vozu. "Myslím, že jsme v dobré pozici. Udělal jsem nějaké změny v nastavení, vypadá to dobře, především při dlouhých stintech," pochvaloval si. "Bude to obtížné, samozřejmě, mám před sebou řadu dobrých jezdců, ale zaberu, jak jen to půjde. Je to trať, na které se dá předjíždět, navíc máme DRS."

Mistr světa z roku 2008 na tiskové konferenci neopomněl pochválit svého dlouholetého soupeře a přítele Nika Rosberga, kterého zná ze závodních tratí už od roku 1997, za první pole position v kariéře. "Bylo to fantastické a ve velkém stylu. Mezi námi je velký rozestup. Jsem na něho hrdý. V roce 2000 jsme byli týmoví kolegové a snili, že budeme oba ve formuli jedna. A teď jsme spolu v první řadě. Samozřejmě, budu mít penalizaci, ale i tak je to dobrý pocit," rozplýval se.

Button vyjel už v první části kvalifikace na měkčích pneumatikách, ve druhé pak měl problémy s nedotáčivostí. "Na třetí část jsme trochu změnili nastavení. V závěru klesala teplota a myslím, že jsme vyjeli příliš pozdě," tušil Angličan, který stejně jako týmový kolega zdůraznil dobré závodní tempo vozů z Wokingu. "Zítra má být chladno, bude těžké zahřát přední pneumatiky, ale to pro mě není nic neobvyklého. Doufám, že i z pátého místa na roštu můžeme zajet dobrý závod."

Cílem mistra světa z roku 2009 zůstává vítězství. "Nebude to jednoduché, ale v závodě bychom měli být stejně rychlí nebo rychlejší než většina vozů před námi. Výjimkou je Kamuj, který mívá velmi dobré dlouhé stinty," dodal.

Šéf týmu Martin Whitmarsh označil kvalifikaci za specifickou díky náhlému ochlazení tratě. "Proto byl Nico, který zajel velmi dobré kolo už v úvodu, nedostižný. Jenson, který vyjel později doplatil na menší přilnavost, proto zajel pomalejší čas, stejně jako na konci kvalifikace ostatní. Někteří dokonce rychlá kola ukončili předčasně, jako třeba Lewis," uvedl a dodal, že spoléhlá na závodní rychlost a bojovnost obou svých pilotů.

Další článek: Rosberg: Je to úžasný pocit, ale body se rozdávají až zítra