Button doplní Vettela v první řadě, Hamilton byl penalizován

Po restartu kvalifikace měl McLaren problémy se zahříváním pneumatik a brzd, proto se už Button nezlepšil a Hamilton nezajel odpovídající čas. DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Button doplní Vettela v první řadě, Hamilton byl penalizován

Jenson Button se v Monaku kvalifikoval na druhé místo. Za Sebstianem Vettelem zaostal o 0,441 sekundy. Jeho týmový kolega z McLarenu Lewis Hamilton vyjel na trať ve třetí části až po havárii Sergia Péreze, stihl odjet jediné kolo a byl sedmý nejrychlejší.

Buttonovi podle jeho slov v boji o pole postion neprospěla kluzká trať ani čekání po Pérezově nehodě. "Trať byla velmi kluzká, chtěli jsme vyjet co nejdříve a přidat už při zaváděcím kole, ale pneumatiky neměly dostatečnou teplotu. V boxové uličce jsme stáli dvě a půl minuty," vzpomínal mistr světa z roku 2009, který i tak považuje třetí část kvalifikace za vydařenou. Do první řady se od přestupu k McLarenu prosadil teprve potřetí. "Zajel jsem mnohem lépe než v první a druhé části, kde jsem byl přetáčivý."

Angličan pak popřál Pérezovi co nejrychlejší rekonvalescenci. Sám měl ve stejné zatáčce těžkou havárii v roce 2003. "Je skvělé, že komunikuje. Vím, jak to tam bývá tvrdé. Nejsem si jistý, jestli bude zítra závodit, ale doufejme, že bude brzy v pořádku," přeje Mexičanovi. Když se dozvěděl o jeho příznivém zdravotním stavu, dodal: "Moc rád slyším, že nemá žádná vážnější zranění. Určitě už lékařům řekl, že chce zítra závodit."

Stejně jako řada pilotů, také Button si myslí, že klíčová bude pro závod strategie. "I když nestartujeme z pole position, měli bychom být schopni bojovat o vítězství. Naše auto se tu chová dobře a to mi dodává sebedůvěru," přiznal bývalý šampión.

Také Hamilton přeje Pérezovi rychlé zotavení. "Byl to tvrdý boční náraz. Nikdy nechcete zranění jiného jezdce a když pak vyjedete na trať, myslíte na to, ale musíte zůstat profesionálem," vzpomínal mistr světa z roku 2008 na výjezd z boxů dvě a půl minuty před koncem kvalifikace, kdy neměl na svém kontě žádný naměřený čas.

Stejně jako další piloti měl problémy se zahřátím pneumatik a brzd. "Nedokázal jsem zajet skvělé kolo. Cítil jsem, že se mi během víkendu dařilo. Jsem přesvědčen, že jsem měl rychlost na pole position. Pokusím se zítra udělat maximum, nevzdám se, budu bojovat," slíbil.

Bezprostředně po vydání tohoto článku rozhodli komisaři FIA o Hamiltonově penalizaci. Jeho jediný měřený čas ze třetí části kvalifikace byl anulován, protože si jezdec zkrátil šikanu. Angličan tak na startovním roštu klesl na desáté místo. Pokud Pérez zítra ze zdravotních důvodů závod vynechá, posune se Hamilton na místo deváté.

Další článek: Soutěž o ročenku GP Guide podepsanou Felipem Massou má svého vítěze

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00