Buemi, Hartley a Hirakawa jsou mistry světa WEC | Foto: Toyota Gazoo Racing

Foto: Toyota Gazoo Racing

Buemi, Hartley a Hirakawa jsou mistry světa WEC

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjo Hirakawa dokončili s hypervozem Toyota GR010 Hybrid #8 poslední závod sezony vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC v Bahrajnu na druhém místě, což jim stačilo k zajištění titulu světových šampionů. Pro Buemiho s Hartleym je to už třetí titul. Hirakawa, který v jejich posádce po loňské sezoně nahradil Kazukiho Nakadžimu, je mistrem světa poprvé.

Toyota #8 dojela do cíle bahrajnské osmihodinovky na druhé pozici za sesterským vozem #7, který k vítězství dovezli loňští mistři světa Kamuj Kobajaši, Jose Maria Lopez a Mike Conway.

Jezdci „osmičky“ měli před posledním závodem roku náskok jediného bodu na piloty stáje Alpine Matthieho Vaxiviera, Nicolase Lapierra a Andreho Negraa. Alpine však po celý závod ztrácel a nakonec dojel třetí s odstupem dvou kol.

Toyota tak po kontrolovaném průběhu osmihodinovky získala jezdecký i značkový titul. Hrozbu pro ni nepředstavovaly ani nové hyperovozy Peugeot 9X8, které opět zbrzdily technické potíže.

Ve třídě LMP 2 vyhráli závěrečný podnik jubilejní desáté sezony WEC Robin Frijns, René Rast a Sean Gelael s prototypem Oreca 07 Gibson #31 stáje WRT.

Titul získali Antoni Felix da Costa, Roberto Gonzalez a Will Stevens a jejich tým JOTA Sport. Posádce nových šampionů stačilo k zajištění titulu třetí místo v cíli.

V LMP 2 Pro-Am vyhrál poslední závod i mistrovský titul tým AF Corse s posádkou Francois Perrodo, Nicklas Nielsen, Alessio Rovera. Tým ARC Bratislava skončil při rozlučce se světovým vytrvalostním šampionátem na předposlední třinácté pozici v LMP 2 a na poslední čtvrté v LMP 2 Pro-Am. Stáj Mira Konopky doplatila na nezaviněný střet s pomalejším Ferrari třídy LMGTE – AM.

Historicky poslední titul mistrů světa třídy LMGTE – PRO získalo mezi značkami Ferrari před Porsche a Corvette. Italská stáj vyhrála finálový podnik s vozem 488 GTE #52 posádky Miguel Molina, Antonio Fuoco. Mistry světa mezi jezdci se stali piloti sesterského Ferrari #51 Alessandro Pier Guidi a James Calado, kterým stačilo páté místo.

V LMGTE – AM slaví mistrovský titul tým TF Sport s vozem Aston Martin Vantage #33 a jeho piloti Ben Keating a Marco Sorensen. Ti ještě s Henriquem Chavesem dojeli v sobotu v Bahrajnu na čtvrtém místě.

Vítězný double v posledním závodě v LMGTE – AM oslavil tým Project 1 s vozy Porsche 911 RSR-19.

Příští sezona vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC odstartuje v Sebringu na Floridě 17. března. Sté výročí 24 hodin Le Mans si budeme připomínat o závodním víkendu 10.-11. června.

Doporučujeme

Články odjinud