WEC

Buemi, Hartley a Hirakawa jsou mistry světa WEC

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjo Hirakawa dokončili s hypervozem Toyota GR010 Hybrid #8 poslední závod sezony vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC v Bahrajnu na druhém místě, což jim stačilo k zajištění titulu světových šampionů. Pro Buemiho s Hartleym je to už třetí titul. Hirakawa, který v jejich posádce po loňské sezoně nahradil Kazukiho Nakadžimu, je mistrem světa poprvé.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Buemi, Hartley a Hirakawa jsou mistry světa WEC | Foto: Toyota Gazoo Racing

Toyota #8 dojela do cíle bahrajnské osmihodinovky na druhé pozici za sesterským vozem #7, který k vítězství dovezli loňští mistři světa Kamuj Kobajaši, Jose Maria Lopez a Mike Conway.

Jezdci „osmičky“ měli před posledním závodem roku náskok jediného bodu na piloty stáje Alpine Matthieho Vaxiviera, Nicolase Lapierra a Andreho Negraa. Alpine však po celý závod ztrácel a nakonec dojel třetí s odstupem dvou kol.

Toyota tak po kontrolovaném průběhu osmihodinovky získala jezdecký i značkový titul. Hrozbu pro ni nepředstavovaly ani nové hyperovozy Peugeot 9X8, které opět zbrzdily technické potíže.

Ve třídě LMP 2 vyhráli závěrečný podnik jubilejní desáté sezony WEC Robin Frijns, René Rast a Sean Gelael s prototypem Oreca 07 Gibson #31 stáje WRT.

Titul získali Antoni Felix da Costa, Roberto Gonzalez a Will Stevens a jejich tým JOTA Sport. Posádce nových šampionů stačilo k zajištění titulu třetí místo v cíli.

V LMP 2 Pro-Am vyhrál poslední závod i mistrovský titul tým AF Corse s posádkou Francois Perrodo, Nicklas Nielsen, Alessio Rovera. Tým ARC Bratislava skončil při rozlučce se světovým vytrvalostním šampionátem na předposlední třinácté pozici v LMP 2 a na poslední čtvrté v LMP 2 Pro-Am. Stáj Mira Konopky doplatila na nezaviněný střet s pomalejším Ferrari třídy LMGTE – AM.

Historicky poslední titul mistrů světa třídy LMGTE – PRO získalo mezi značkami Ferrari před Porsche a Corvette. Italská stáj vyhrála finálový podnik s vozem 488 GTE #52 posádky Miguel Molina, Antonio Fuoco. Mistry světa mezi jezdci se stali piloti sesterského Ferrari #51 Alessandro Pier Guidi a James Calado, kterým stačilo páté místo.

V LMGTE – AM slaví mistrovský titul tým TF Sport s vozem Aston Martin Vantage #33 a jeho piloti Ben Keating a Marco Sorensen. Ti ještě s Henriquem Chavesem dojeli v sobotu v Bahrajnu na čtvrtém místě.

Vítězný double v posledním závodě v LMGTE – AM oslavil tým Project 1 s vozy Porsche 911 RSR-19.

Příští sezona vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC odstartuje v Sebringu na Floridě 17. března. Sté výročí 24 hodin Le Mans si budeme připomínat o závodním víkendu 10.-11. června.

Další článek: Žádné kroužení, ale tvrdé souboje. Sprint na Grand Prix São Paula vyhrál George Russell

Témata článku: , , , , , , ,

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února