Budoucností formule 1 jsou rozpočtové stropy, věří Sauber

Finanční situace menších týmů je stále obtížná a podle ředitelky Sauberu Monishy Kaltenbornové vede cesta z krize přes rozpočtové stropy.
Budoucností formule 1 jsou rozpočtové stropy, věří Sauber

Rozpočtové stropy chtěl ve formuli 1 zavést bývalý prezident FIA Max Mosley před třemi lety. To ho stálo místo, i když se týmy nakonec domluvily na částečném omezování výdajů pomocí Dohody o omezení zdrojů (RRA).

"Začali jsme s RRA, a ta sama o sobě byla důležitým krokem," komentovala pro oficiální stránky soutěže Kaltenbornová. "Ale zdaleka to není jediný krok, který potřebujeme. Teď musíme udělat další a dle mého názoru by měl v budoucnu přijít rozpočtový strop, v jehož rámci by každý tým mohl dělat, co chce."

"Protože každý tým má jiné silné stránky. Například ten náš má dobrou infrastrukturu a dobrý aerodynamický tunel, takže by nám to umožnilo z toho těžit. Ostatní mají jiné věci. Podle mě by díky tomu byla formule 1 zajímavější, protože by to také znamenalo, že bychom všichni museli používat různé strategie a přístupy k byznysu a sportu."

I když se týmy zatím nedokázaly shodnout ani na dalším používání RRA, podle Kaltenbornové by další krok měl přijít velmi brzy. "Už v příští sezóně bychom se měli posunout výrazně vpřed, co se finanční udržitelnosti týmu týče. Až vyprší současná Concordská dohoda na konci letošní sezóny, myslím, že to bude dobrá chvíle na stanovení jistých pravidel."

Proti rozpočtovým stropům se ale dlouhodobě staví velké týmy v čele s Ferrari. "Největší překážkou jsme my, samotné týmy," přiznala se smíchem Kaltenbornová. "Ale myslím, že teď už by měly i velké týmy uznat, že by formule 1 se čtyřmi stájemi nebyla pro fanoušky kdovíjak atraktivní. Byl by to špatný vzkaz."

"Takže já doufám - a musím říct, že většina z nich už RRA podpořila a naznačily, že by podpořily i další krok - že se něco stane velmi brzy."

Ředitelka Sauberu také potvrdila, že její tým patří mezi ty, které se s Ecclestonem dohodly na podmínkách dalšího působení ve formuli 1 od příštího roku.

Další článek: Lotus se v současnosti vidí na třetím místě za McLarenem a Red Bullem