Bude jednou Finsko hostit grand prix formule 1?

Finsko je bezesporu země motorsportu zaslíbená. Skandinávský stát se může díky svým jezdcům pyšnit celkem čtyřmi světovými tituly z „královny motorsportu“ a celou řadou dalších úspěchů z ostatních odvětví závodního světa. Dočkají se ale někdy Finové vlastní grand prix formule 1? Odpovědí na tuto otázku by mohl být nový okruh KymiRing.
Bude jednou Finsko hostit grand prix formule 1?

Finsko je již navždy neodmyslitelně spjato s historií formule 1, a to především díky věhlasným pilotům, kteří díky svým výkonům na trati proslavili skandinávský stát po celém světě.

První mistrovský titul pro Finsko získal ve formuli 1 Keke Rosberg v roce 1982, v letech 1998 a 1999 na něj poté dvakrát po sobě navázal Mika Häkkinen a zatím posledním finským mistrem světa se stal Kimi Räikkönen v roce 2007.

Dalšími Finy, kteří startovali v závodech „královny motorsportu“, poté byli Leo Kinnunen (1974), Mikko Kozarowitzky (1977), JJ Lehto (1989-1994), Mika Salo (1994-2000, 2002) a Heikki Kovalainen (2007-2013). Stále aktivní je Räikkonen, který má nyní ve formuli 1 jediného krajana v osobě Valtteriho Bottase.

Räikkönen by si mohl C38 vyzkoušet poprvé na důvěrně známé trati

Räikkönen by si mohl C38 vyzkoušet poprvé na důvěrně známé trati

Finští piloti získali celkem padesát vítězství ve velkých cenách, což řadí Finsko na páté místo historických tabulek. Ani přesto však do Finska formule 1 ještě ani jedou nezavítala a severská země je tak po boku Nového Zélandu jediným státem na světě, ze kterého pochází alespoň jeden mistr světa, avšak nikdy na svém území nehostil grand prix.

To by se však v budoucích letech mohlo změnit. Ve Finsku byl otevřen nový moderního okruh KymiRing, který by měl v roce 2020 poprvé přivítat šampionát MotoGP. Nejvyšší finský motoristický orgán, kterým je organizace AKK Motorsport, oficiálně požádal finské ministerstvo školství a kultury o financování studie, která by měla posoudit, zda – li by KymiRing mohl hostit i grand prix formule 1.

„Finsko je nositelem excelentního a unikátního odkazu v motorsportu. Nemáme pouze piloty formule 1 a WRC, kteří v minulých letech získali více mistrovských bodů než jezdci z ostatních zemí, my také máme odborné schopnosti pro uspořádání moderní, spolehlivé, udržitelné a ze všeho nejvíce vzrušující motoristické akce pro fanoušky, sponzory i sportovce,“ řekl pro motorsport.com předseda AKK Motorsport Tatu Lehmuskallio.

„Studie nám nabídne detailní přehled toho, co by takováto vrcholná motoristická akce vyžadovala. To nám nesmírně pomůže při plánování dalších akcí,“ dodal Lehmuskallio.

Dlouholetý sponzor ukončil spolupráci s Bottasem. Kvůli chabým výsledkům

Dlouholetý sponzor ukončil spolupráci s Bottasem. Kvůli chabým výsledkům

Okruh KymiRing, ležící na jihovýchodě země, bude finálně dokončený v létě tohoto roku a měl by mít hodnocení FIA na nezbytné úrovni pro pořádání grand prix formule 1. Pokud by se ve Finsku skutečně někdy uspořádal závod formule 1, byla by to první grand prix ve Skandinávii od švédské velké ceny v roce 1978.

Foto: Getty Images / Lintao Zhang

Další článek: V Austrálii se budu cítit více jako nováček než jako expilot, říká Kubica

13:04 | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...
9. dubna | Jacques Villeneuve dnes slaví 50. narozeniny.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00