Brzdové destičky: Proč jsou nezbytné a kdy je čas na jejich výměnu? | BELL KA PANG / Shutterstock.com

BELL KA PANG / Shutterstock.com

Brzdové destičky: Proč jsou nezbytné a kdy je čas na jejich výměnu?

Když přijde na bezpečnost, jsou brzdové destičky jedním z nejdůležitějších komponentů v autě. Proč jsou pro bezpečnou jízdu tolik důležité, jak poznat, zda již nejsou sjeté a jak a kdy je vyměnit?

Význam brzdových destiček pro bezpečnou jízdu

Brzdové destičky se nacházejí v brzdovém systému automobilu a napomáhají tomu, aby bylo brždění efektivní. Automobilové brzdové systémy můžeme rozdělit na:

  • systém kotoučových brzd,
  • systém bubnových brzd.

Brzdové destičky se dělí podle toho, zda jsou určené na přední či zadní nápravu, ale dají se dělit také podle materiálu či podle výrobce. Přečtěte si vše o brzdových destičkách na autodoc.cz.

Rozdělení brzdových destiček podle typu materiálu

Pokud vás zajímá, jak se brzdové destičky dělí podle použitých materiálů, jejich rozdělení je následující:

  • polo-kovové,
  • nízko-kovové,
  • keramické.

K výrobě polo-kovových destiček se využívá železo, měď a grafit. Nevýhodou tohoto typu je poměrně rychlé opotřebení. Nejoblíbenějším typem destiček jsou nízko-kovové, ale u nich zase dochází k rychlejšímu opotřebení brzdových kotoučů. Keramické destičky jsou téměř dokonalé, protože u nich dochází k zanedbatelnému opotřebení brzdových kotoučů.

Jak vypadají zásadní součástky vašeho vozu?

Brzdové destičky jsou poměrně malé, ale jejich přítomnost ve voze je pro jeho správnou funkčnost zcela zásadní. Poměrně velkou nevýhodou je to, že zvenčí nejsou vůbec vidět, a proto je důležitá jejich pravidelná kontrola. Stačí, aby došlo k jejich poškození, uvolnění nebo třeba těžkému opotřebení a jízda bude skutečně životu nebezpečná. Myslete proto na prevenci a pravidelné kontroly.

Životnost brzdových destiček

Brzdy by měly být pravidelně kontrolovány a testovány. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy autoservisů a nechte si svůj vůz pravidelně kontrolovat. Brzdové destičky se nejčastěji mění po najetí 15 až 20 tisíc kilometrů, ale samozřejmě je možné, že někdy je jejich výměnu provést mnohem dříve. Důvodů, proč jsou destičky v některých vozech náchylnější k častější výměně, je celá řada. Řidiči, kteří jezdí převážně po městě, častěji brzdí. Na vině může být také agresivní styl jízdy a někdy může být původ problému v samotné instalaci či opotřebení brzdového kotouče.

Jak poznat, že jsou brzdové destičky připravené na výměnu

Indikátorem toho, že nastal čas na kontrolu brzdového systému a výměnu brzdových destiček, může být:

  • výskyt netradičních zvuků při brždění,
  • problém s brzdovým pedálem – například se nemusí vracet do své původní polohy nebo je nutné použít více síly než obvykle k jeho sešlápnutí,
  • zhoršená účinnost brzd.

Jakmile si povšimnete čehokoliv neobvyklého, neváhejte ihned navštívit autoservis a požádat o důkladnou kontrolu brzdového systému. Novější modely vozů jsou dokonce vybaveny kontrolkou, jež se v případě potřeby rozsvítí na palubní desce.

Jak na výměnu?

Pokud se o svůj vůz rádi staráte sami, můžete si poradit také svépomocí. Zjistěte, jak vyměnit brzdové destičky na kralmotoru.cz. Dozvíte se detailní postup celého procesu a v návodu nechybí ani zmínky o věcech, na které se při výměně musíte zaměřit a co byste si měli hlídat. Například zjistíte, proč je nutné být po výměně destiček obezřetní a prvních 100 kilometrů brzdit velmi opatrně.

Kolik času výměna brzdových destiček zabere?

Rádi si svůj čas organizujete a když se pouštíte do nové činnosti, chcete vědět, kolik času vám přibližně zabere? Ať už se do výměny destiček pustíte sami nebo navštívíte některý z autoservisů, rozhodně se vám hodí vědět, že proces výměny trvá několik hodin. estože se nejedná o těžký úkon a k samotné výměně je potřeba jen několik málo nástrojů, abyste se k brzdovým destičkám vůbec dostali, je nutné provést řadu činností. Také je nutné si uvědomit, že je vždy nutné měnit přední i zadní destičky najednou.

Na co si dát pozor

Koupě brzdových destiček rozhodně nijak výrazně nenaruší váš rozpočet. Pořizovací cena destiček a veškerých součástek se pohybuje v řádu stovek korun a může se vyšplhat přibližně na dva tisíce. Na co si při samotném nákupu a následné výměně dát pozor? V prvé řadě se vyhněte tomu, že byste kombinovali destičky od různých výrobců. Koupě těch správných destiček je snadná, protože se prodávají přímo pro dané modely vozů. Zároveň je důrazně doporučováno, abyste při výměně destiček rovnou vyměnili i brzdové kotouče. Pokud máte ohledně brzdových destiček další otázky, na které chcete znát odpovědi, najdete více informací zde.

Nepodceňujte stav vašich brzd a pravidelně je kontrolujte. Jakmile si povšimnete podezřelých zvuků při brzdění, indikátoru kontrolky na palubní desce nebo neobvyklého chování brzdového pedálu neváhejte zkontrolovat brzdové destičky a případně si je i sami rovnou vyměňte. Tento úkon není nijak složitý a nevyžaduje rozsáhlé znalosti a dovednosti.

Doporučujeme

Články odjinud