Brown zpochybňuje nezávislost AlphaTauri na Red Bullu. Mám obavy, tvrdí | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Brown zpochybňuje nezávislost AlphaTauri na Red Bullu. Mám obavy, tvrdí

Výkonný ředitel McLarenu Zak Brown prohlásil, že má obavy ohledně aliance mezi týmy Red Bull a AlphaTauri, které pojí stejný vlastník.

Ačkoliv výrobce energetických nápojů Red Bull provozuje ve formuli 1 dva týmy již od sezony 2006, nedocházelo v posledních letech k tomu, že by konkurenční stáje zásadněji zpochybňovaly spolupráci mezi Red Bull Racingem a AlphaTauri.

To se však minimálně v případě výkonného ředitele McLarenu Zaka Browna začíná měnit.

V kontextu zlepšené formy stáje z Faenzy ve finální fázi sezony, a stejně tak přesunu některých zaměstnanců AlphaTuari (mj. specialistů na aerodynamiku) z Itálie do Británie, kde sídlí Red Bull, Brown uvedl, že má určité pochybnosti v tom smyslu, zda nedochází k obcházení pravidel.

Regule totiž hovoří o tom, že si každý tým musí svůj monopost vyvíjet sám, i když existuje seznam dílů, které mezi sebou mohou stáje sdílet (například zavěšení, hydraulické komponenty či převodovky).

„Máme velké obavy ze spojenectví mezi AlphaTauri a Red Bullem. Myslím, že to je něco, co je třeba v budoucnu řešit a že má tento sport před sebou ještě kus cesty, aby byl každý tým skutečně nezávislý,“ nechal se slyšet Brown, kterého cituje Autosport.

„Jedná se o dva týmy se společným vlastníkem, což v jiných sportech není. Existuje důvod, proč stěhují spoustu svých lidí z Itálie... Jak řekl Helmut (Marko, poradce Red Bullu pro motorsport, pozn. red.), udělají naprosto všechno pro to, aby z existence dvou týmů měli prospěch,“ pokračoval dále americký obchodník.

„Chápu to, protože to říkají pravidla. Přesto si myslím, že bychom se měli na tyto technické aliance jako sport podívat,“ dodal Brown.

Doporučujeme

Články odjinud