Brown nechce postupný rozpočtový strop. Zaveďme ho hned, říká

Formule 1 i nadále diskutuje o změnách, které vstoupí v platnost v roce 2021. Kromě technických změn se čekají radikální úpravy také v komerční stránce formule 1.
Brown nechce postupný rozpočtový strop. Zaveďme ho hned, říká

Formule 1 chce změnit rozdělování příjmů a zavést rozpočtový strop, který by měl snížit náklady týmů. Liberty věří, že to povede k menším rozdílům mezi týmy.

Původně se předpokládalo, že rozpočtový strop bude zaveden v roce 2021. K tomu sice zřejmě dojde, ale klouzavým způsobem. V roce 2021 bude rozpočtový strop ve výši 200 milionů dolarů, o rok později to bude 175 milionů a teprve v roce 2023 bude dosažen cíl 150 milionů.

McLaren by se raději vrátil k původní myšlence. „Myslím, že to bude pro celý sport velmi zdravé a fanouškům se dostane mnohem lepší show,“ řekl Brown, kterého cituje F1i. 

„Přál bych si, aby se v roce 2021 okamžitě zavedl plný rozpočtový strop a ne postupná cesta v letech 2021 až 2023. Myslím si, že čím dříve sport resetujeme, tím lépe.“

Když nebude rozpočtový strop, tak končíme, říká Williamsová

Když nebude rozpočtový strop, tak končíme, říká Williamsová

Brownův nápad však jen těžko projde u velkých týmů. Rozpočtový strop sice nemá sekundárně definovat maximální počet zaměstnanců (o tom se také v minulosti diskutovalo), ale je zřejmé, že povede k restrukturalizaci velkých týmů. A ty na to chtějí mít dostatek času. 

Podle Browna by však okamžité zavedení zlepšilo situaci ve sportu. „Myslím, že nejen McLaren, ale i další týmy budou konkurenceschopnější. Asi bychom všichni souhlasili, pokud bychom přijeli do Abú Dhabí a bylo tam osm, deset jezdců, kteří by se přidali k těm dvěma, u kterých dnes odhadujeme, že mohou vyhrát. Byla by to lepší show a zdravější pro sport, naše partnery a televize. Myslím, že bychom na tom vydělali všichni.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Formule E? Jako rockový koncert bez hudby, říká Vettel

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen