Britští šampioni F1

Mistrovská devítka pod lupou.
Letos už se světový šampionát vozů formule 1 pojede pošedesáté. O tom, kdo nakonec jubilejní mistrovství světa vyhraje, už se samozřejmě spekulovat začalo a tyhle úvahy už nevezmou za své do té doby, než nebudeme jméno nového mistra světa opravdu znát. Ale ať už se příštím šampionem stane kdokoliv, je jisté je, že i nadále se budou moci po této sezoně největším počtem titulů stále pyšnit piloti z Velké Británie.

Právě britské ostrovy totiž do světového šampionátu „dodaly“ v historii světového šampionátu mistrů zdaleka nejvíc pilotů s jednotným cestovním pasem – devět. A je docela paradoxní, že ačkoliv ti už měli ve svém vlastnictví 13 z dosavadních 59 titulů (tedy víc jak 22 procent), nikdy titul nevyhrál muž, jemuž by to asi Britové přáli ze všech nejvíc: čtyřnásobný světový vicemistr Stirling Moss, jehož sestra Patricie byla jednou z největších automobilových soutěžaček světa.

Britská mistrovská devítka není rozhodně kdovíjak homogenní záležitostí. Prvním, kdo si z ní připsal titul, byl až s vozem Ferrari v roce 1958 Mike Hawthorn, jenž asistoval i při největší automobilové závodní havárii v Le Mans 1955. Elegán, který stačil zahynout při honičce na dálnici nedaleko Guilfordu 95 dnů poté, co pověsil na hřebík závodní kombinézu a rozhodl se oženit. Jejím posledním členem se naopak loni stal Lewis Hamilton. Talent, o němž John Watson tvrdí, že mu značně připomíná Alaina Prosta v jeho začátcích. S jedinou výjimkou. A tou je fakt, že ve Švýcarsku žijící Lewis disponuje neporovnatelně lepším vozem, než sedlal ve svých začátcích Francouz.

Jezdcem, který zatím získal z Britů nejvíce titulů (1969, 1971 a 1973), je dalším z dnes ve Švýcarsku žijících mistrů světa - dislektický Jackie Stewart, jehož starší bratr Jimmy odjel jeden ze závodů F1 také.

Hamilton je se svými 23 lety, devíti měsíci a 26 dny, samozřejmě z britských šampionů také tím nejmladším, zatímco šampionovým doyenem této skupiny je Graham Hill, jemuž bylo při zisku titulu v roce 1968 už 39 let, osm měsíců a 19 dnů.

Nejméně mistrovských GP závodů musel z Britů odjet k zisku titulu Jim Clark (třicet, zatímco Hamilton jich na to potřeboval 35) a naopak nejvíc jich měl na svém kontě v den, kdy mohl titul slavit, Nigel Mansell (176). Kdyby se však délka cesty k mistrovskému titulu měřila pouze sezonami, tak pak by se k němu tou nejkratší cestou vydal Hamilton (dvě sezony), zato v případě Mansella by se toho zase moc nezměnilo (13 sezon).

Nejtěsnější britské tituly museli vybojovat hned čtyři piloti, u nichž o tom rozhodoval pouhý bod: Hamilton právě o něj porazil Massu, Surtees G. Hilla, Hunt Laudu a Hawthorn Mosse. Nejsnáze si naopak v tomto směru pořídil titul z Britů Mansell, jenž pojel Patreseho o celých 52 bodů!

Nejvíce závodů F1 ze všech britských mistrů světa ve své kariéře absolvoval Mansell (187) a s největším počtem nejrůznějších vozů z nich v šampionátu závodil Surtees (osm). Nejvíc výher během kariéry F1 z této skupiny patří opět Mansellovi (31), zatímco třeba takový Hawthorn vyhrát v F1 závody pouze tři. Nejvíc pole position měl z britské mistrovské rodiny Jim Clark (33), největším počtem nejrychlejších kol se mohl pochlubit Nigel Mansell (30), který měl i největší počet pódií (59), bodů (482) a kol strávených v čele závodů (2091). Jenže kdybychom britské mistry světa porovnávali bodovým průměrem na jeden závod, pak by z nich byl zdaleka nejúspěšnější Hamilton (průměr 5,91 bodů/závod), před Clarkem (3,81) a Stewartem (3,64).

Mansell má ovšem z devítky ostrovních šampionů na svém kontě ještě řadu dalších prvenství: Například nejvíc odpadnutí během závodu (93) i během prvního kola (pět, stejně jako Graham Hill), největší počet startů z první řady (56) a dokonce i nejvíc výher, zároveň spojených i se ziskem pole position (17). Největším „dojížďákem“ této devítky byl pro změnu docela určitě bývalý mechanik Graham Hill (56 % dojetých závodů a 60 % dojezdů na klasifikovaných místech), zatímco dvojnásobný mistr světa Jim Clark, který se ve svých 32 letech předčasně zabil při závodě F2 na Hockenheimringu, z ní získal nejvíce tzv. hattricků: tedy pole position, výhry i zisku nejrychlejšího kola v závodě. Takhle kompletně mu totiž závod patřil dokonce v 11 případech. Je vidět, že Lewis Hamilton, jemuž mnozí prorokují velkou budoucnost, má co dohánět. A zdaleka ne jen ve světovém měřítku. I na britských ostrovech...
Diskuze (16) Další článek: V Algarve to nebyl dobrý test, přiznal Pat Symonds
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00