Briatore žádá zrušení zákazu působení v motorsportu a odškodné

Max Mosley podle něj zneužil své pravomoci.
Bývalý šéf týmu Renault Flavio Briatore se snaží soudní cestou zvrátit verdikt FIA, který mu doživotně zakázal působení v motorsportu za události z GP Singapuru 2008. Po automobilové federaci navíc žádá odškodné jeden milión eur.

Uvedl to britský Guardian s tím, že soudní slyšení v této záležitosti proběhne 24. listopadu v Paříži. K Briatoremu se má přidat i bývalý šéfinženýr týmu Pat Symonds, který se bude snažit o zrušení svého pětiletého zákazu působení v motorsportu.

Briatore tvrdí, že šlo ze strany FIA především o osobní pomstu bývalého prezidenta Maxe Mosleyho. Důvodem měly být Briatoreho aktivity v rámci Asociace týmů formule 1, která letos hrozila založením vlastního šampionátu kvůli sporům o nová pravidla.

Briatore namítá, že FIA postupovala při vyšetřování a řešení aféry Renaultu v rozporu s Mezinárodním sportovním kodexem a francouzskou legislativou. Zneužití svých pravomocí se měla dopustit Světová rada i FIA obecně. Ital uvádí, že mu bylo odepřeno právo na spravedlivý proces.

Povinnost bojkotovat Briatoreho, jak bývalý šéf francouzské stáje svůj trest sám nazývá, přesahuje rámec trestů, které umožňuje Mezinárodní sportovní kodex. Podle profesora Didiera Poracchia může Světová rada udělit maximálně diskvalifikaci nebo odebrat licenci. Briatore jí ale jako manažer týmu a jezdců neměl.

"Rozhodnutí zahájit vyšetřování a předložit ho Světové radě bylo učiněno Maxem Mosleym, prezidentem FIA," uvádí Briatore ve svém spisu. "Mosley se ujal role navrhovatele, vyšetřovatele, žalobce a soudce."

Briatore dále tvrdí, že hrozba konkurenční závodní série donutila Mosleyho upustit od plánu kandidovat na další funkční období prezidenta FIA, navíc Bernie Ecclestone musel týmům nabídnout výhodnější finanční podmínky pro setrvání ve formuli 1. To všechno mají být důvody, proč se FIA zachovala k Briatoremu takovým způsobem.

Briatore tímto zároveň hraje o svůj osud v anglické fotbalové lize, pokud by trest FIA zůstal v platnosti, pravděpodobně by se musel vzdát svého podílu v klubu Queens Park Rangers.
Další článek: Tým USF1 zaplatil FIA vstupní poplatek téměř půl miliónu dolarů