Briatore u soudu uspěl, doživotní zákaz od FIA je neplatný

Soud v Paříži dnes označil doživotní zákaz působení v motorsportu Flavia Briatoreho za nezákonný a tudíž i neplatný. Bývalý šéf Renaultu F1 navíc získal odškodnění.

Mezinárodní automobilová federace mu musí vyplatil 15 tisíc eur, přičemž Briatore žádal celý milión. Podobně rozhodl Tribunal de Grande Instance v případě Pata Symondse, zrušil mu pětiletý zákaz působení v motorsportu a odsoudil FIA k vyplacení odškodného ve výši 5 tisíc eur. Symonds žádal půl miliónu.

Zákaz působení v motorsportu ale mohla FIA udělit pouze formou příkazu svým členským organizacím, aby s oběma aktéry singapurské aféry nespolupracovaly. Součástí verdiktu je proto také soudní příkaz pro FIA, která musí během následujících dvou týdnů informovat všechny držitele své licence, členy a veřejnost o dnešním zneplatnění zákazů vztahujících se k Briatoremu a Symondsovi. Za každý případný den zpoždění by FIA musela zaplatit penále 10 tisíc eur.

Soud odůvodnil svůj rozsudek tím, že FIA může udělovat tresty pouze těm osobám a organizacím, které jsou s ní v určitém vztahu (držitelé licencí, členové, národní regulační orgány motorsportu atd.). Briatore a Symonds ovšem v žádném vztahu k FIA nebyli a nejsou, tudíž nemůžou být federací trestáni. Navíc bývalý prezident FIA Max Mosley byl podle FIA již z dřívější doby ve sporu s Briatorem (FIA vs. FOTA), proto došlo při řešení této záležitosti ke střetu zájmů.

Soud tedy nerozhodl na základě viny či neviny jednotlivců ve vztahu k singapurskému závodu, ale pouze konstatoval, že je trest neplatný, protože FIA neměla právo ho udělit.

Flavio Briatore a Pat Symonds byli ze strany FIA potrestáni za podíl na inscenaci úmyslné Piquetovy nehody v Grand Prix Singapuru 2008. Mladý Brazilec tehdy v závodě boural, aby pomohl k lepšímu výsledku týmovému kolegovi u Renaultu Fernandu Alonsovi.

Další článek: Renault potvrdil v roli šéfa týmu Erica Bouillera

9:23 | Video Red Bull jako reklama pro ČR a SR. Video vidělo jen na YT Red Bullu zatím 515 tisíc lidí. Masivně je propagováno také na socnetech. Namátkou: FB (10,2 milionu fanoušků), Instagram týmu (5,9 milionů), Instagram značky (14,3 milionu).
9:14 | Formule 3: Jezdec týmu Campos László Tóth měl pozitivní test na koronavirus. Zůstává v izolaci a nezúčastní se víkendu ve Francii.
19:06 | V klipu od Red Bullu se objeví i skladba Vltava od Bedřicha Smetany. Není to poprvé v souvislosti s F1. V roce 2017 ji formule 1 použila v oficiální upoutávce na sezónu. Pamatujete? odkaz
15. června | Red Bull za chvíli uveřejní video, které natáčel v Česku a na Slovensku. Sledujte premiéru živě na Youtube: odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00