Briatore bude žalovat FIA u pařížského soudu

„FIA byla použita jako nástroj pomsty jednoho člověka,“ říká.
Klepněte pro větší obrázekNedávno propuštěný šéf týmu Renault Flavio Briatore dnes oznámil, že se chystá zažalovat FIA u civilního soudu v Paříži. Pokusí se zvrátit rozhodnutí federace, která ho kvůli podvodu hodlá doživotně bojkotovat.

„FIA byla použita jako nástroj pomsty jednoho člověka. To rozhodnutí je po právní stránce absurdní. Věřím, že francouzský soud záležitost vyřeší spravedlivě a nestranně,“ uvedl Briatore.

Briatore opustil formuli 1 před měsícem, když se provalilo, že spolu s vedoucím inženýrem Patem Symondsem požádali Nelsinha Piqueta vloni v Singapuru, aby se vyboural. Jeho kolegovi Fernandu Alonsovi pak naplánovali zastávku tak, aby z výjezdu safety caru po nehodě vytěžil co nejvíc.

Renault Briatoreho kvůli skandálu propustil. FIA pak rozhodla, že v budoucnu nepovolí žádnou akci, na které by se Briatore podílel, a nevydá licenci žádnému týmu, který by ho zaměstnal. Superlicenci od příštího roku nedostane ani žádný jezdec, který má s Briatorem manažerskou smlouvu. Opatření platí naneurčito a znamená faktickou likvidaci Briatoreho podnikání v motorsportu.

Ital si teď stěžuje, že mu obsílka od FIA přišla pozdě, rozhodnutí Světové rady motosportu bylo zaujaté a dohodnuté předem a že měl omezený přístup k důkazům a svědkům. FIA podle něj zneužívá svou moc, když se ho snaží potrestat prostřednictvím třetích osob, tedy týmů nebo jezdců, kteří s ním odteď nemohou spolupracovat.

Podle francouzských médií bude Briatore navíc žádat odškodné kolem jednoho milionu eur. Případ by se měl dostat před soud přibližně do měsíce. Rozhodnutí by pak mohlo padnout ještě před koncem roku.
Další článek: Trulli slíbil, že počká na listopadové rozhodnutí Toyoty