Brexit nám zdraží motory, zní z Williamsu. Jaké jsou další dopady?

Osm z jedenácti týmů sídlí ve Velké Británii a to včetně některých, které britské nejsou. Jaký bude mít Brexit dopady na týmy?
Brexit nám zdraží motory, zní z Williamsu. Jaké jsou další dopady?

Podle zástupců týmů může nebo už má Brexit dopad ve třech oblastech. Tou první je oslabující libra, druhou nejistota pro sponzory a byznys vůbec a třetí nejistota z hlediska zaměstnanců.

Nejista je něco, na co upozorňují také odborníci. Británie zatím neaktivovala článek, kterým zahájí vystupování z EU. Vládnoucí strana vybírá nového premiéra či spíše premiérku a skoro to vypadá, že plán nemají ani ti, kteří Británii na cestu z EU přivedli.

Zdraží pohonné jednotky?

FIA nedávno donutila výrobce, aby postupně snížili cenu za pohonné jednotky pro své zákazníky. Úspora pro rok 2018 se nyní prakticky vypařila. „Bohužel platíme náš motor v eurech,“ říká Claire Williamsová. Libra totiž výrazně oslabila vůči euru.

Podle Williamsové ale bude mít Brexit i vliv na sponzory. „Nemáme matku jako Toto a mnoho dalších týmů a sponzoring je jedním z našich klíčových příjmů,“ uvedla. „Měli jsme významná jednání před referendem a tato jednání nyní zpomaluji a lidé čekají, co se bude dít.“

Mercedes s financemi problém nemá. „Slabá libra není pro nás tak špatná, protože dostáváme peníze v dolarech (z komerčních práv) a naše mateřská společnost nás dotuje v eurech,“ řekl Toto Wolff. Mercedes vidí spíše problém v personálních otázkách.

„Existuje mnoho odborníků, kteří pracují v Brackley. Nejsem si jistý, jak to bude v budoucnu. A Mercedes v Německu. Mnoho Britů pracuje v DTM.“

Force India také dostává motory od Mercedesu, ale zmiňuje se spíše o přínosech. „Oslabení libry pomáhá, protože příjmy jsou do značné míry v dolarech,“ řekl Mallya.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Mercedes stáhl odvolání proti penalizaci Rosberga

22. července | Bývalý poradce Ricciarda od něj chce 10 milionů liber jako podíl ze mzdy a dalších smluvních prvků. Australan se bude u soudu bránit. odkaz
20. července | Závod W Series v Assenu vyhrála Emma Kimiläinen.
18. července | Haas se nám přejmenuje na Lighting Volt Haas F1 Team.... Lighting Volt je nový název Rich Energy.
18. července | Austrálie prodloužila smlouvu s F1 do roku 2025 (původní smlouva končila v roce 2023).

GP Německa 2019

Pátek 26. července 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 27. července 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 28. července 2019
Závod 15.10