Brexit nám zdraží motory, zní z Williamsu. Jaké jsou další dopady?

Osm z jedenácti týmů sídlí ve Velké Británii a to včetně některých, které britské nejsou. Jaký bude mít Brexit dopady na týmy?
Brexit nám zdraží motory, zní z Williamsu. Jaké jsou další dopady?

Podle zástupců týmů může nebo už má Brexit dopad ve třech oblastech. Tou první je oslabující libra, druhou nejistota pro sponzory a byznys vůbec a třetí nejistota z hlediska zaměstnanců.

Nejista je něco, na co upozorňují také odborníci. Británie zatím neaktivovala článek, kterým zahájí vystupování z EU. Vládnoucí strana vybírá nového premiéra či spíše premiérku a skoro to vypadá, že plán nemají ani ti, kteří Británii na cestu z EU přivedli.

Zdraží pohonné jednotky?

FIA nedávno donutila výrobce, aby postupně snížili cenu za pohonné jednotky pro své zákazníky. Úspora pro rok 2018 se nyní prakticky vypařila. „Bohužel platíme náš motor v eurech,“ říká Claire Williamsová. Libra totiž výrazně oslabila vůči euru.

Podle Williamsové ale bude mít Brexit i vliv na sponzory. „Nemáme matku jako Toto a mnoho dalších týmů a sponzoring je jedním z našich klíčových příjmů,“ uvedla. „Měli jsme významná jednání před referendem a tato jednání nyní zpomaluji a lidé čekají, co se bude dít.“

Mercedes s financemi problém nemá. „Slabá libra není pro nás tak špatná, protože dostáváme peníze v dolarech (z komerčních práv) a naše mateřská společnost nás dotuje v eurech,“ řekl Toto Wolff. Mercedes vidí spíše problém v personálních otázkách.

„Existuje mnoho odborníků, kteří pracují v Brackley. Nejsem si jistý, jak to bude v budoucnu. A Mercedes v Německu. Mnoho Britů pracuje v DTM.“

Force India také dostává motory od Mercedesu, ale zmiňuje se spíše o přínosech. „Oslabení libry pomáhá, protože příjmy jsou do značné míry v dolarech,“ řekl Mallya.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Mercedes stáhl odvolání proti penalizaci Rosberga

10:29 | Toto Wolff neočekává, že Hamilton podepíše novou smlouvu před koncem sezóny.
9:46 | Stejně jako vloni, také letos budou v Bahrajnu tři DRS zóny.
24. listopadu | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10