Brendon Hartley získal v Le Mans pole position pro Toyotu #8!

Finální část kvalifikace pro šest nejlepších vozů v každé třídě rozhodla ve čtvrtek večer o konečné podobě startovního roštu pro 90. ročník 24 hodin Le Mans. První řadu obsadily hypervozy Toyota GR010 Hybrid, Hartley ve voze #8 porazil stájového kolegu a šéfa týmu v jedné osobě Kamuje Kobajašiho v sesterském speciálu #7.
Foto: Toyota Gazoo Racing
Brendon Hartley získal v Le Mans pole position pro Toyotu #8! | Foto: Toyota Gazoo Racing

Historicky třetí hyperpole v Le Mans přineslo bitvu o pole position mezi oběma Toyotami a starším prototypem LMP 1 týmu Alpine, který dostal pro čtvrteční dění výkonnostní úlevu v rámci dodatečné úpravy Balance of Performance.

Devět koňských sil navíc zužitkoval Nicolas Lapierre ve voze A480 Gibson #36 k času 3:24.850 a provizorně tak pro Alpine získal pole position.

Kubica, Fisichella či Bourdais. Tucet expilotů F1 na startu letošního Le Mans

Kubica, Fisichella či Bourdais. Tucet expilotů F1 na startu letošního Le Mans

Nicméně Toyoty ještě v závěru půlhodinové session dokázaly zrychlit. Vedení nejprve převzal Kamuj Kobajaši s vozem #7, jenže o své kolo vzápětí přišel kvůli překročení traťových limitů.

Kvalifikaci tak nakonec vyhrál Brendon Hartley s vozem #8, který posledním pokusem dosáhl na čas 3:24.408 a Kobajašiho tak porazil o 420 tisícin sekundy.

Z Le Mans do Baku a z Baku do Le Mans. Kolize se slavným závodem Ázerbájdžánu vrásky nedělá

Z Le Mans do Baku a z Baku do Le Mans. Kolize se slavným závodem Ázerbájdžánu vrásky nedělá

Na 13.626 km dlouhém okruhu La Sarthe u Le Mans ztratil Lapierre na druhého Kobajašiho pouhých 22 tisícin, nechybělo tak mnoho, aby Alpine rozdělil obě Toyoty od sebe.

Americké hypervozy Glickenhaus #709 a #708 se seřadily na čtvrtém a pátém místě absolutního pořadí.

Ve třídě LMP 2 obsadil kompletní první řadu belgický tým WRT s prototypy Oreca 07 Gibson #31 a #41. Robin Frijns s časem 3:28.394 porazil Normana Nata s jeho časem 3:29.697.

Akce v Le Mans startuje! Kdy se dívat a o co nepřijít?

Akce v Le Mans startuje! Kdy se dívat a o co nepřijít?

Slovenský tým ARC Bratislava získal třetí místo na roštu v rámci podkategorie LMP 2 Pro-Am pro týmy s bronzovými piloty v posádkách. U bratislavské je majitelem nejnižší licence podle kategorizace FIA závodící šéf týmu Miro Konopka.

Britský vítěz Le Mans a bývalý pilot Porsche Nick Tandy získal pole position ve třídě LMGTE - PRO s vozem Chevrolet Corvette C8.R #64. Tandy zajel své nejlepší kolo v čase 3:49.985 o necelé dvě desetiny porazil týmového kolegu Antonia Garciu za volantem sesterské Corvette #63.

Le Mans bude mít svého Verstappena. Do závodu odstartuje 16letý mladík

Le Mans bude mít svého Verstappena. Do závodu odstartuje 16letý mladík

Vincent Abril vyhrál kvalifikaci ve třídě LMGTE - AM s vozem Ferrari 488 GTE EVO #61 stáje AF Corse.

Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde.

90. ročník 24 hodin Le Mans odstartuje v sobotu v 16:00, přímý přenos startuje na Eurosportu 1 už v 15:00.

Další článek: Kubica, Fisichella či Bourdais. Tucet expilotů F1 na startu letošního Le Mans