Brawn varuje: Hamilton má nové nastavení, nestihli jsme ho otestovat

Mercedes odchází z kvalifikace na Velkou cenu Německa 2013 s rozporuplnými pocity. Lewis Hamilton vybojoval pole position, Nico Rosberg však kvůli selháním týmu vypadl už v Q2.
Brawn varuje: Hamilton má nové nastavení, nestihli jsme ho otestovat

Lewis Hamilton získal vítězstvím v kvalifikaci na německém okruhu svoji třetí pole position v letošní sezoně a zároveň devětadvacátou ve své dosavadní kariéře ve formuli 1. Zařadil se tak co do počtu vyjetých pole position na stejný level jako Juan Manuel Fangio. Zároveň pak získal pro Mercedes-Benz první pole position na domácí půdě od roku 1954, kdy ji pro Stříbrné šípy vyjel rovněž Argentinec Fangio. Dnešní úspěch ovšem Hamilton ani v nejmenším nečekal. Ještě v sobotním dopoledním tréninku se trápil s přetáčivostí, takže na něco takového, jako je pole position, Brit ani nepomýšlel. Tým ovšem před kvalifikací provedl několik nezbytných úprav a práce mechaniků prakticky ihned přinesla ovoce.

"Je to ohromné, protože jsem se trápil už od prvního tréninku," radoval se mistr světa z roku 2008. "Dneska ráno se to ještě zhoršilo, měli jsme ztrátu kolem osmi desetin. Tvrdě jsme ale pracovali, abychom to analyzovali, udělali jsme spoustu změn a pak už jen doufali, že to bude fungovat. Naštěstí ale bylo auto pod mojí kontrolou, takže jsem mohl zajet časy, jaké jsem zajel," dodal Brit.

Zatímco jeden Mercedes kvalifikaci vyhrál, ten druhý se kvůli špatnému rozhodnutí týmu nedokázal dostat ani do její třetí části. To překvapilo i Hamiltona: "Pro nás všechny to bylo velké překvapení, protože Nico byl celý víkend extrémně rychlý. Očekávali jsme, že mě dneska porazí."

I samotného Rosberga takovýhle konec boje o pole position celkem zaskočil. "Byl to trošku šok," svěřil se Němec, který bude v neděli startovat do domácí velké ceny až z jedenáctého místa. "Netušil jsem, že se to stane. Tým nečekal, že se trať tak zrychlí. Pořád nemůžu nějak uvěřit, že jsem tady.  Myslel jsem si, že se dneska snadno dostanu do první řady."

Pilot si myslí, že tým podcenil především teplotu trati, která se najednou rychle zvýšila a pomohla tak ostatním soupeřům zajet rychlejší čas. Rosberg tak vinou týmového rozhodnutí proseděl v garáži drahocenný čas. "Nepřecenili jsme se, jen jsme udělali špatné rozhodnutí," vysvětlil vítěz minulého závodu. Ačkoliv je forma týmu přeci jen ještě o něco lepší v kvalifikaci, zítřejší závod Rosberg nevidí úplně černě. "Co se týče degradace, je to o něco lepší. Pneumatiky se teď totiž stávají naší výhodou," dodal.

Šéfovi týmu Rossu Brawnovi se dnes večer nebude usínat zrovna snadno. Hamilton sice do nedělního závodu odstartuje z prvního místa, nicméně Brawn se obává, že by mohl mít problémy se správným vyvážením, neboť tým nestihl s novým nastavením zajet dostatečný počet kol. Co se pak druhého jezdce Mercedesu týče, šéf stáje přiznává, že vinu za jeho startovní pozici nese i on sám. "Konec konců finální rozhodnutí na boxové zídce spočívá i na mně. Je naprosto jasné, že jsme mohli odvést lepší práci."

Další článek: Red Bull doplatil na vyšší teploty, shodují se Vettel s Webberem

14:33 | Zak Brown má důvod k oslavě. Jeho United Autosports vyhrál 24h Le Mans v kategorii LMP2.
10:43 | 45. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec Williamsu či McLarenu a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya... toho času v Le Mans.
22:37 | FIA chce udělat "co bude v jejích silách", aby termín Le Mans v příštím roce nekolidoval se závodem F1.
16. září | V Turecku prodali během šesti hodin 40 tisíc lístků ze 100 tisíc plánovaných. Není divu, lístek stojí 30 tureckých lir (cca 90 Kč).

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10