Brawn má první nápady a chce i dlouhodobý plán. Odmítá umělou show.

Ross Brawn chce provádět změny ve formuli 1. Chce být ale opatrný a nedělat unáhlená rozhodnutí.
Brawn má první nápady a chce i dlouhodobý plán. Odmítá umělou show.

Formule 1 sice má Strategickou skupinu, ale strategie nikdy pořádně nevytvářela. Obvykle se přišlo z ničeho nic s nápadem, který pak ani nefungoval nebo měl řešit jeden problém a vytvořil několik dalších. Vzpomeňte třeba na loňskou sezónu a eliminační formát kvalifikace.

Ross Brawn naznačuje, že se chce podobnému jednání vyhnout. „Samozřejmě, že dojde ke změně,“ řekl pro Gazzettu dello Sport. „V posledních letech jsem viděl, že F1 je necitlivá (ke změnám). Po období studia musíme přemýšlet o plánu tři až pěti let a zavádět inovace postupně. Jednat rychle by mohlo být kontraproduktivní.“

Brawn chce také více naslouchat fanouškům. V roce 2015 provedla asociace jezdců (GPDA) anketu, do které se zapojilo 215 tisíc fanoušků z celého světa. Kolem 89 % lidí chtělo větší konkurenceschopnost v F1, ale nápady typu reverzní startovní rošt nebo zákaznické vozy příliš mnoho sympatií nezískaly.

Räikkönen je nejpopulárnějším jezdcem (a další výsledky ankety)

Räikkönen je nejpopulárnějším jezdcem (a další výsledky ankety)

Velká část fanoušků (74 %) si myslela, že by pravidla mohla být volnější. Lidé také chtěli více dodavatelů pneumatik (80 %) a návrat tankování během závodu (60 %).

Brawn je také velmi skeptický k některým umělým prvkům jako jsou DRS, dvojité body nebo eliminační formát kvalifikace.

„Musím se vyhnout pokušení se snížit k tomu, k čemu došlo v posledních letech a to je umělé vytváření show. Ale souhlasím s potřebou mít větší konkurenci. Budeme k tomu potřebovat trpělivost. Nemůžeme vše předělat. Změnit černou na bílou by byla chyba. Je to složitý sport.“

První nápady už má

Ačkoliv chce Brawn dlouhodobý plán, první novinky by možná mohl představit už za rok. Žádná umělá řešení to ale nebudou. „Systém DRS — každý ví, že je to umělé. Musíme najít čistší řešení,“ řekl pro BBC. „Musíme promyslet řešení. Nápady mám. Nemohu vám je prozradit, protože se chci o ně nejdříve podělit s týmy. Mám ale nápady, které musíme začít studovat a možná je použít v roce 2018 nebo 2019.“ 

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Překvapení: Testy budou letos i v Maďarsku

9:27 | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)
20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.