Brawn: Letošní vůz utrpěl kvůli jednání o budoucnosti týmu

Příčinou letošních neúspěchů Mercedesu jsou podle Rosse Brawna starosti, které měl loni tým při přechodu pod křídla stuttgartské automobilky. Vůz pro příští rok už v Brackley vyvíjejí se stoprocentním nasazením.

"Auta se rodí 12 měsíců předtím, než začnou závodit, a tento vůz se zrodil ve chvíli, kdy jsme byli soustředění na mnoho věcí - přežití společnosti a snažili jsme se vyhrát šampionát, takže jsme se tomuto auto dost nevěnovali," řekl Brawn. "Takové auto teď máme, ale příští rok to bude jiné. Náš vůz (2011) dobře pokročil, vidím zlepšení v mnoha oblastech."

V posledních letech je pro monoposty F1 klíčové, aby se dobře přizpůsobily jednotným pneumatikách. Ty budou v příštím roce zcela nové, vyrobí je Pirelli. Spolupráce s obutím je jednou ze slabin letošního Mercedesu W01, a proto si tato oblast vysloužila zvláštní pozornost.

"Pneumatiky budou příští rok zajímavé, důležité bude, kdo je dokáže nejlépe využít. My máme velmi silný tým lidí na pneumatiky. Úzce spolupracujeme s Daimlerem a jeho experty, abychom našli cesty, jak se po této stránce zlepšit. Myslím, že znám důvody naší současné formy a také se domnívám, že vím, co musíme udělat, abychom na tom příští rok byli lépe. Ale uvidíme."

Sportovní šéf Mercedesu Norbert Haug potvrdil Brawnova slova a připomněl, že nejistoty doprovázely tým z Brackley od konce roku 2008. "Jestli si vzpomínáte, tak bylo velmi těžké sehnat motor a udržet tým v provozu. Ross zdůraznil, že v podstatě nikdy nechtěl mít tým Brawn GP, ale nakonec vyhráli šampionát, takže potřebovali zajistit budoucnost. Tak na tom teď jsme."

Mercedes neočekává do konce sezóny žádné zlepšení, protože se ve vývoji už věnuje monopostu pro rok 2011. V ideálních případech by Schumacher a Rosberg mohli během závodních víkendů patřit mezi deset nejlepších.

Další článek: Přečtěte si nové číslo magazínu F1sports s ohlédnutím za GP Itálie

15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00