Brawn GP má na slíbené peníze nárok, zní od McLarenu

Bylo by pokrytecké najednou změnit názor.
McLaren nesouhlasí s iniciativou Flavia Briatoreho, jejímž cílem je zablokovat peníze pro tým Brawn GP. Podle šéfa týmu McLaren Martina Whitmarshe by bylo pokrytecké změnit názor, když všichni nedávno souhlasili s podporou následovníka Hondy.

"V současnosti má Brawn podporu našeho týmu. S Mercedesem jsme ho v zimě hodně podporovali, protože jsme považovali za důležité udržet Brawna ve formuli 1. Bylo by nyní pokrytecké, kdybychom jim nechtěli dát podíl podle Concordské dohody, i když je pro nás bolestivé, že jsou konkurenceschopní," řekl Whitmarsh.

Šéf týmu Renault Flavio Briatore viní Rosse Brawna z kontroverzí kolem difuzorů. Ostatní týmy prý kvůli němu musí nyní utrácet obrovské sumy za vývoj dvoupatrových difuzorů, proto by Brawnu GP nedal žádné peníze z prodeje TV práv a přerozdělil by je ostatním. Formálně je Brawn GP nový tým, takže by za normálních okolností neměl nárok na stejné peníze jako Honda, ale FOTA se dohodla, že mu je přenechá.

"V rámci FOTA potřebujeme zklidnit situaci. FOTA se sejde po Bahrajnu a musíme se zklidnit. Řekli jsme, že Brawna podporujeme. Řekli jsme, že i když jsou formálně nový tým, tak jim dáme peníze podle Concordské dohody. A měli bychom dělat to, co jsme slíbili," dodal Whitmarsh.

Šéf sportovní divize Mercedesu Norbert Haug, který Brawnu GP dodává motory, se nedomnívá, že by z nejasností v pravidlech bylo třeba vinit Rosse Brawna.

"Pokud pravidla interpretovali jinak, měli bychom se sami sebe ptát, jestli jsme všichni ovlivnili pravidla tím správným způsobem, jestli byla napsána správně a tom je třeba se bavit. Chápu pozici Flavia. Ale je třeba trocha sebekritiky. Byla ta pravidla napsána dostatečně přesně? Je to jen záležitostí FIA? Podle mě to není jen věcí FIA. Byli do toho zapojeni všichni," řekl.

Ross Brawn se bránil tím, že loni v březnu ostatním týmům nabízel vyjasnění letošních pravidel, protože si byl vědom možnosti různých interpretací. Mike Gascoyne, který pracoval u týmu Force India, k tomu dodal, že Brawn potřeboval pro upřesnění znění pravidel souhlas všech týmů. A loni v březnu to byly týmy Renault a BMW Sauber, které souhlas odmítly poskytnout, protože byly se zněním pravidel spokojené.

Podle Norberta Hauga dráždí Brawn GP Flavia Briatoreho především svými výkony. "Znáte to staré přísloví, při prvním vítězství vám všichni blahopřejí, při tom druhém se do vás pustí. My s tím máme zkušenosti, je to normální. Je to soutěživé prostředí," dodal.
Další článek: RBR: Zvládli jsme to s jednoduchým difuzorem, budeme ještě lepší

13:57 | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.
4. května | Alfa Romeo nasadí Kubicu do pátečního tréninku + testů 18palcových pneumatik Pirelli po víkendu.
3. května | Ve Španělsku bude 1000 fanoušků. Půjde o vylosované členy místního klubu.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00