Brawn: Formuli 1 hrozily protesty a odvolání, proto musela FIA konat

Šéf týmu Mercedes GP Ross Brawn se zastal Mezinárodní automobilové federace. Změny v oblasti motorů s dopady na difuzory musela zavést, pokud se chtěla vyhnout dlouhým tahanicím o interpretaci pravidel.
Brawn: Formuli 1 hrozily protesty a odvolání, proto musela FIA konat

Většina týmů považuje za nešťastné, že FIA mění pravidla pro foukání difuzorů uprostřed sezóny, protože to zvyšuje jejich náklady. Brawn vysvětlil, proč tomu tak je.

"FIA čelila potížím, protože ti, kdo na tento problém poukázali, hrozili, že podají protest," uvedl. "Federace to nemohla ignorovat. Jakmile se s tou technologií seznámila, myslím, že začala sympatizovat s názory těch, které to štvalo. Protože FIA to neobjevila sama, upozornil ji na to jeden tým."

"Jakmile se to rozjelo, už asi neměla na výběr a musela nařídit, co se bude dít. Kdyby nic neudělala, tak by podle všeho některé týmy začaly podávat protesty ke stewardům, a to by pro formuli 1 nebylo moc dobré. Takovým věcem se chceme za každou cenu vyhnout, protože máme zkušenosti s tím, že pro stewardy je takový technický spor těžko řešitelný, a nakonec by to asi skončilo u odvolacího soudu, a to není dobré. Podle mě je to řešeno asi tím nejlepším způsobem, ale potřebujeme mít naprosto jasno v tom, kam v této oblasti jdeme."

Podle Brawna FIA nemění pravidla v průběhu sezóny, pouze je aplikuje. Motor totiž nikdy neměl fungovat jako aerodynamické zařízení. V tom spatřuje rozdíl vůči F-průduchu a dvojitým difuzorům, to byla legální aerodynamická zařízení, zatímco funkce motoru je pohánět vůz, nikoliv ovlivňovat aerodynamiku prostřednictvím výfukových plynů.

Další článek: Změny pravidel nejsou namířené proti Red Bullu, brání se FIA

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen