Brawn: Formuli 1 hrozily protesty a odvolání, proto musela FIA konat

Šéf týmu Mercedes GP Ross Brawn se zastal Mezinárodní automobilové federace. Změny v oblasti motorů s dopady na difuzory musela zavést, pokud se chtěla vyhnout dlouhým tahanicím o interpretaci pravidel.
Brawn: Formuli 1 hrozily protesty a odvolání, proto musela FIA konat

Většina týmů považuje za nešťastné, že FIA mění pravidla pro foukání difuzorů uprostřed sezóny, protože to zvyšuje jejich náklady. Brawn vysvětlil, proč tomu tak je.

"FIA čelila potížím, protože ti, kdo na tento problém poukázali, hrozili, že podají protest," uvedl. "Federace to nemohla ignorovat. Jakmile se s tou technologií seznámila, myslím, že začala sympatizovat s názory těch, které to štvalo. Protože FIA to neobjevila sama, upozornil ji na to jeden tým."

"Jakmile se to rozjelo, už asi neměla na výběr a musela nařídit, co se bude dít. Kdyby nic neudělala, tak by podle všeho některé týmy začaly podávat protesty ke stewardům, a to by pro formuli 1 nebylo moc dobré. Takovým věcem se chceme za každou cenu vyhnout, protože máme zkušenosti s tím, že pro stewardy je takový technický spor těžko řešitelný, a nakonec by to asi skončilo u odvolacího soudu, a to není dobré. Podle mě je to řešeno asi tím nejlepším způsobem, ale potřebujeme mít naprosto jasno v tom, kam v této oblasti jdeme."

Podle Brawna FIA nemění pravidla v průběhu sezóny, pouze je aplikuje. Motor totiž nikdy neměl fungovat jako aerodynamické zařízení. V tom spatřuje rozdíl vůči F-průduchu a dvojitým difuzorům, to byla legální aerodynamická zařízení, zatímco funkce motoru je pohánět vůz, nikoliv ovlivňovat aerodynamiku prostřednictvím výfukových plynů.

Další článek: Změny pravidel nejsou namířené proti Red Bullu, brání se FIA

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00