Brawn chtěl v Monze reverzní rošt. Nakonec ho skoro měl a teď ho chce znovu

Poprvé od Grand Prix Maďarska 2012 nebyl na pódiu nikdo z týmů Mercedes, Red Bull a Ferrari. Na sociálních sítích rozvířila Grand Prix Itálie 2020 diskuse o reverzním roštu. A formule 1 si je toho vědoma.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Brawn chtěl v Monze reverzní rošt. Nakonec ho skoro měl a teď ho chce znovu | Foto: Getty Images / Peter Fox

Velká cena Itálie měla nejen překvapivého vítěze, ale překvapivé bylo celé pódium. 

Valtteri Bottas měl špatný start a tím to pro něj více méně skončilo. Lewis Hamilton dostal penalizaci a musel se dostávat nahoru z posledního místa. Něco podobného by ho čekalo v případě reverzního roštu.

F1 tohle téma občas vynese na světlo světa, ale zatím nebyl schváleno. Naposledy se o reverzním roštu diskutovalo pro GP Štýrska, ale proti byl Mercedes. Štýrsko nemělo být první a poslední. Ross Brawn ve svém článku po závodě uvedl, že Monza byla plánována jako další víkend, v němž by v roce 2020 kvalifikaci nahradil sprint s obráceným startovním roštem.

Jezdci by se v sobotu seřadili podle průběžného pořadí v šampionátu ale v obráceném pořadí. Absolvovali by krátký závod, který by určil pořadí pro nedělní klasický závod.

„Když jsme letos uvažovali o testování formátu, tak Monza byla kandidátem na sprint s reverzním startovním roštem,“ uvedl Brawn.

„Bohužel jsme s tím nemohli pokročit, ale tento koncept je stále něco, na čem chceme my a FIA v příštích měsících pracovat a diskutovat to s týmy pro příští rok.“

Wolff vysvětlil, proč Mercedes zamítl kvalifikační závod s reverzním roštem

Wolff vysvětlil, proč Mercedes zamítl kvalifikační závod s reverzním roštem

„Věříme, že včerejší závod ukázal vzrušení, které může promíchané pořadí přinést. Vzhledem k tomu, že vozy zůstanou do příštího roku stejné jako letos, našim fanouškům by mohlo být nabídnuto podobné drama, jaké jsme viděli tento víkend v Monze.“

„Samozřejmě, že se ve sprintu s reverzním roštem nastaví týmy svá auta jinak. Mercedes teď nastavil svá auta tak, aby dosáhli nejrychlejšího kola a poté ovládali závod z předních pozic. Pokud budou vědět, že musí předjíždět, budou muset tento přístup změnit.“

„Budeme i nadále hodnotit nové formáty s cílem vylepšit show, ale současně zachovat DNA formule 1.“

Zajímavá videa z dramatické GP Itálie: Leclercova nehoda, Gaslyho vítězství a další

Zajímavá videa z dramatické GP Itálie: Leclercova nehoda, Gaslyho vítězství a další

Hlasování bude jednodušší

Mercedes letos reverzní rošt zablokoval, protože byl nutný souhlas všech. S novou Concordskou dohodou to ale bude mít Ross Brawn jednodušší. Stačí mu získat „super většinu“, což je 28 hlasů. FIA i F1 mají po 10 hlasech, přičemž 10 týmů má každý jeden hlas. Návrh tak projde i v případě, že dva týmy budou proti.

Další článek: Zajímavá videa z dramatické GP Itálie: Leclercova nehoda, Gaslyho vítězství a další

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00