Boxová ulička v Melbourne bude o dva metry širší

Velká cena Austrálie, která tradičně otevírá sezónu formule 1, byla letos kvůli pandemii koronaviru odsunuta až na listopad. Organizátoři toho chtějí využít k úpravám trati, jednou z nich je také rozšíření boxové uličky.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Boxová ulička v Melbourne bude o dva metry širší | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Boxová ulička na okruhu v Albert Parku v Melbourne je jednou z nejužších v kalendáři. Pro letošní ročník by se však měla rozšířit o dva metry, čímž by se mohl také zvýšit rychlostní limit v boxech.

Ten je podle pravidel F1 80 km/h, v případě nutnosti však může vedení tuto rychlost snížit. Právě na městských okruzích je zpravidla rychlost nižší, například v Austrálii se v boxové uličce smí jet pouze 60 km/h.

„Od chvíle, kdy byla trať a boxová ulička postavena - předpokládám, že návrhy byly v letech 1994 a 1995 pro první závod v roce 1996 - jsou vozy mnohem větší,“ řekl výkonný ředitel Korporace Velké ceny Austrálie Andrew Westacott pro Speedcafe.com.

Přední jezdci F1 podporují nápady na změny okruhu v Melbourne

Přední jezdci F1 podporují nápady na změny okruhu v Melbourne

„Takže jsme to trochu rozšířili tím, že jsme ubrali z pravé strany trati. Boxovou uličku jsme rozšířili o dva metry.“

Na okraji cílové rovinky tak již nebude travnatý pás, na kterém si při startu GP Austrálie v roce 2019 poškodil přední křídlo Daniel Ricciardo, a na vnitřní straně bude trať ohraničovat boxová zeď.

Kromě toho okruh, který se v průběhu roku využívá jako běžná komunikace pro automobily, dostane nový asfaltový povrch.

„Odložení a přesunutí podniku na listopad nám umožňuje skutečně důkladně se podívat na to, jak můžeme této doby využít k dokončení prací. Díky tomu, že nepůjde o březnovou akci, ale o listopadovou, můžeme to stihnout ještě před letošním ročníkem,“ dodává Westacott.

Další článek: Sainz se po prvním testu u Ferrari setkal s fanoušky, kteří se na něj přišli podívat

14:14 | Potvrzeno. Verstappen nasadil novou pohonnou jednotku. V neděli odstartuje z konce pole.
13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
23. září | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00