Boxová ulička v Melbourne bude o dva metry širší

Velká cena Austrálie, která tradičně otevírá sezónu formule 1, byla letos kvůli pandemii koronaviru odsunuta až na listopad. Organizátoři toho chtějí využít k úpravám trati, jednou z nich je také rozšíření boxové uličky.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Boxová ulička v Melbourne bude o dva metry širší | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Boxová ulička na okruhu v Albert Parku v Melbourne je jednou z nejužších v kalendáři. Pro letošní ročník by se však měla rozšířit o dva metry, čímž by se mohl také zvýšit rychlostní limit v boxech.

Ten je podle pravidel F1 80 km/h, v případě nutnosti však může vedení tuto rychlost snížit. Právě na městských okruzích je zpravidla rychlost nižší, například v Austrálii se v boxové uličce smí jet pouze 60 km/h.

„Od chvíle, kdy byla trať a boxová ulička postavena - předpokládám, že návrhy byly v letech 1994 a 1995 pro první závod v roce 1996 - jsou vozy mnohem větší,“ řekl výkonný ředitel Korporace Velké ceny Austrálie Andrew Westacott pro Speedcafe.com.

Přední jezdci F1 podporují nápady na změny okruhu v Melbourne

Přední jezdci F1 podporují nápady na změny okruhu v Melbourne

„Takže jsme to trochu rozšířili tím, že jsme ubrali z pravé strany trati. Boxovou uličku jsme rozšířili o dva metry.“

Na okraji cílové rovinky tak již nebude travnatý pás, na kterém si při startu GP Austrálie v roce 2019 poškodil přední křídlo Daniel Ricciardo, a na vnitřní straně bude trať ohraničovat boxová zeď.

Kromě toho okruh, který se v průběhu roku využívá jako běžná komunikace pro automobily, dostane nový asfaltový povrch.

„Odložení a přesunutí podniku na listopad nám umožňuje skutečně důkladně se podívat na to, jak můžeme této doby využít k dokončení prací. Díky tomu, že nepůjde o březnovou akci, ale o listopadovou, můžeme to stihnout ještě před letošním ročníkem,“ dodává Westacott.

Další článek: Sainz se po prvním testu u Ferrari setkal s fanoušky, kteří se na něj přišli podívat

19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.
19. června | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00