Boullier: Räikkönen je jako divoké zvíře, Grosjean je velmi citlivý

Šéf týmu Lotus Eric Boullier promluvil o svých jezdcích a prozradil, jak spolu vycházejí. Fin a Francouz jsou velmi odlišní.
Boullier: Räikkönen je jako divoké zvíře, Grosjean je velmi citlivý

Lotus letos vsadil na dva piloty, kteří v předchozích dvou letech ve formuli 1 nezávodili. Boullier teď přiznal, že to nebylo jednoduché rozhodování.

"Ano, bolela nás z toho hlava," uvedl o volbě jezdecké sestavy pro oficiální stránky soutěže. "Interně jsme vedli velmi dlouhé diskuze, zapojila se do nich technická část týmu, stejně jako obchodní a samozřejmě i majitelé, abychom se správně rozhodli. Pak jsme rozhodli, že zariskujeme. Takže ano, byla to starost, protože jsme měli jen málo indicií o tom, jak by se to mohlo vyvinout."

Největším rizikem byl pro Lotus Räikkönen, protože mistr světa automaticky znamená ta největší očekávání. A že je nemusí naplnit, ukázal v první sezóně po návratu Schumacher.

"Myslím, že do týmu zapadá velmi dobře," řekl o Finovi Boullier. "V Enstonu se snažíme držet politiku mimo a dát našim jezdcům, co potřebují. Víme, že Kimi nemá rád marketing, nemá rád média. Tak proč bychom ho s tím měli otravovat? Jistě, musíme najít rovnováhu mezi jeho požadavky a požadavky našich sponzorů. Ale on ví, že nám velmi záleží na jeho programu a že se snažíme minimalizovat jeho povinnosti. Tak to je. On je závodník a zbytek ho nezajímá!"

"Kimi je jako divoké zvíře, musíte ho nechat běhat tak, jak chce. Nemusíme mu říkat, co má dělat, protože je profesionál, a my po něm chceme hlavně výsledky na trati. Proto je tady. Pak jsou tu jisté povinnosti. Bohužel pro něj je díky své osobnosti velmi přitažlivý pro fanoušky, takže je slavný."

"Společně se musíme vyrovnat s tím, že má tolik fanoušků, takže do jisté míry tu hru hraje. Jeho povinnosti omezujeme na minimum a já vidím, že mu to tak vyhovuje."

Na Räikkönenovy výkony na trati nemá Lotus důvody si stěžovat, takže nové spojení funguje zatím velmi dobře. To samé platí pro Grosjeana, který se po těžším vstupu do sezóny prezentoval také dobrými výkony. Boullier říká, že druhý pokus francouzského jezdce v Enstonu vychází i díky změnám, které v týmu proběhly.

"Kultura je stejná a lidé víceméně také, jen jsme změnili některé procesy," popisoval rozdíly s rokem 2009, kdy Grosjean u týmu debutoval a neuspěl. "Romainova osobnost je dost komplexní. Na jedné straně je velmi silný, ale na druhé straně také velmi citlivý. Takže musíte najít způsob, jak tyto dva osobnostní rysy dostat do rovnováhy."

"Když naposledy závodil ve formuli 1, byl velmi mladý a nebyl ve správnou dobu na správném místě a se správnou podporou. To člověka poznamená na dlouho. Ale teď je na správném místě, ve správnou dobu a se správnou podporou. A podívejte se, co dokáže!"

A jak spolu oba jezdci vycházejí? Boullier říká, že dobře. Tým už nesází na jasnou jedničku, jako za dob Alonsa nebo Kubici. "Chci dva rychlé jezdce, protože tak se posunete v šampionátu konstruktérů dopředu," vysvětloval změnu přístupu. "Takže oba jezdci mají stejný status. Kimi má samozřejmě tendenci být tak trochu lídrem díky svým zkušenostem, charakteru a osobnosti. Ale ve skutečnosti je to spíš víc pozornosti než vůdcovství."

"Na druhé straně si Romain hezky buduje svoji pozici a každý víkendem získává od týmu více respektu. Nezapomínejte, že má Kimi na kontě asi 160 Grand Prix, zatímco Romain odjel tento víkend svoji dvanáctou."

Ani po osobní stránce mezi jezdci problémy nejsou. "No, jsou velmi odlišní a nemyslím si, že by spolu někdy jeli na dovolenou. Ale nemusí být přátelé. Je to jen můj názor," pokračoval šéf Lotusu. "Očekávám od nich, že se budou vzájemně respektovat a že nikdy nezapamenou, že pracují pro tým."

"Oba vědí, že nikdy nebudeme nikoho upřednostňovat v souvislosti se strategiemi. Je na nich, aby se dobře kvalifikovali a získali v závodě dobrý výsledek. My jim jen dáváme rovnocenné nástroje."

Po dvou závodech na stupních vítězů teď Lotus doufá, že brzy dosáhne vytouženého vítězství. V Barceloně mu znovu uniklo, ale Boullier nebyl nijak zvlášť zklamaný. Pokud tým udrží tempo ve vývoji, první výhra podle něj dříve nebo později přijde.

Další článek: Hamilton si získal u McLarenu ještě větší obdiv, tým s ním chce pokračovat