Bottase znervózňovaly safety cary, Hamilton označil střet s Albonem za závodní incident

Valtteri Bottas získal stylem start-cíl vítězství v prvním závodě letošní sezóny formule 1. Kromě neustálého tlaku ze strany svého týmového kolegy z Mercedesu Lewise Hamiltona ale nad jeho vítězství ve Velké ceně Rakouska visela také hrozba problémů s převodovkou.
Bottase znervózňovaly safety cary, Hamilton označil střet s Albonem za závodní incident

Bottas vedl všech 71 kol závodu na Red Bull Ringu. Již brzy se ale objevil na obou vozech Mercedesu problém a inženýři jezdce několikrát varovali, aby se při jízdě vyhýbali obrubníkům.

Bottas jel poměrně neohroženě na čele. O první místo jej nepřipravily ani výjezdy safety caru, které daly šanci zaútočit pilotům za ním.

„Vyhrát velkou cenu formule 1 nikdy není snadné, dnes to rozhodně také nebylo jednoduché. V prvním stintu Lewis ztratil trochu času, když se dostával přes red bully, ale měl jsem tam dost náskok, takže první stint nebyl tak špatný. Ani ve druhém stintu nikdy nedošlo k obrovskému tlaku, protože jsem byl vpředu a mohl se jen ujišťovat, že to zvládnu do cíle,“ popsal Bottas.

„Měli jsme problémy s nějakými senzory, které se poškodily vibracemi z těch drsných obrubníků, co tu jsou. Musel jsem se tedy vyhýbat jízdě přes obrubníky, což nás stálo dost času na kolo. Když jste ve vedení, střídá jeden safety car druhý. U posledního jsem si ale říkal 'No tak, znovu?'. Ve vedení totiž chcete, aby šly věci plynule a bez problémů. Dnes se mi podařilo vyhnout se mnoha kulkám a vyhrát.“

Byl to závodní incident, říká Hamilton o kolizi s Albonem

Ačkoliv projel cílem na druhé pozici, Lewis Hamilton obsadil v prvním závodě sezóny páté místo. Brit byl totiž penalizován pětisekundovým trestem za kolizi s Alexanderem Albonem a propadl se o tři pozice.

Hamilton byl krátce před startem závodu odsunut z druhé na pátou pozici na startu, jelikož tým Red Bull podal protest proti rozhodnutí sportovních komisařů nepotrestat situaci z kvalifikace, kdy Hamilton dostatečně nezpomalil při žlutých vlajkách.

Albon: Hamiltonovi jsem nechal místo. Pak je na něm, jestli chce bourat nebo ne

Albon: Hamiltonovi jsem nechal místo. Pak je na něm, jestli chce bourat nebo ne

V 11. kole po odstoupení Maxe Verstappena se Hamilton dostal na druhé místo za Bottase. Druhý také projel cílem, okamžitě se však propadl na páté místo, když se mu přičetlo pět sekund k času za kontakt s Albonem. Zatímco pilot Red Bullu z incidentu obviňuje Hamiltona, šestinásobný mistr světa považuje situaci za závodní incident.

„Měl jsem opravdu dobrou rychlost, když jsem dokázal dohnat Valtteriho, pak ale smolný moment s Alexem. Nemohu uvěřit, že jsme se znovu střetli, pro mě to ale opravdu byl závodní incident. V každém případě přijdu jakoukoliv penalizaci, jakou si (komisaři) myslí, že si zasloužím, a půjdeme dál,“ řekl Hamilton.

Foto: Getty Images

Další článek: Fotogalerie: Dramatická Grand Prix Rakouska 2020

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00