Bottas zjišťuje, jak může pomoci umírajícímu projektu finského okruhu KymiRing

Pilot Alfy Romeo Valtteri Bottas má za sebou předběžné rozhovory o oživení zkrachovalého projektu výstavby okruhu KymiRing, který by v jeho rodném Finsku mohl hostit závody formule 1 a MotoGP.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Bottas zjišťuje, jak může pomoci umírajícímu projektu finského okruhu KymiRing  | Foto: Getty Images / Lars Baron

Historie projektu výstavby mezinárodního okruhu ve Finsku sahá až do roku 2007, v roce 2020 měl přitom hostit první závod mistrovství světa silničních motocyklů, když s promotérem Dorna Sports podepsali představitelé finského okruhu pětiletou smlouvu.

První dva pokusy o premiérový ročník ale překazila pandemie koronaviru. Závod se nemohl odjet ani bez diváků, protože nebyla dokončena výstavba paddocku a přístupových cest.

Konflikt na Ukrajině, přerušení dodavatelských dodávek a záměr Finska vstoupit do NATO byly dalšími důvody k opětovnému odložení celého projektu.

Ani letos se MotoGP ve Finsku nepojede, jelikož okruh stále nedostal homologaci, developer se navíc dostal do finančních problémů.

Bottas podle svých slov již vedl úvodní rozhovory s představiteli okruhu, aby zjistil, zda se dá projekt oživit. Celý okruh přitom má podle plánů splňovat kategorii FIA Grade One, a mohl by tedy hostit i velkou cenu formule 1.

„Rád bych viděl ve Finsku pořádnou trať na mezinárodní úrovni. Jde ale o to, že traťová společnost vyhlásila bankrot. Cesta ven tedy nebude jednoduchá,“ řekl Bottas.

„Mluvil jsem s nimi, abych zjistil, jestli je něco, s čím mohu pomoci nebo zda mohu něco udělat. Prozatím to byly jen rozhovory, ale není to jednoduché. Ve Finsku jsou slušné zimy, což znamená, že se v zimě nejezdí. Uvidím, jestli budou nějaké možnosti.“

„Největšími vlastníky“ jsou podle webových stránek finského okruhu Finská motocyklová asociace, marketingová společnost AKK Sports, investiční skupina A. Ahlstrom Real Estate a okres Iitti.

KymiRing údajně dluží 25 milionů eur. Smluvní pokuty se týkají také zrušených závodů MotoGP a sérií Nitro Rallycross a světového motocrossu, které se musely přesunout. Účty okruhu na sociálních sítích jsou už sedm měsíců neaktivní.

Závod motocyklů na úrovni mistrovství světa Finsko hostilo naposledy v roce 1982, kdy se jelo na městské trati Imatra.

Mezi lety 1995 až 1997 se na městském okruhu v Helsinkách konaly závody FIA GT, DTM a formule 3000. Okruh Alastaro pak hostil závody mistrovství Evropy tahačů.

Větší tradici má v severské zemi rallye. Finsko pravidelně hostí podnik Mistrovství světa WRC.

Další článek: Fotogalerie: Balení v Imole po zrušení závodu

Témata článku: