Bottas si v Abú Dhabí zajistil svou čtvrtou pole position v sezóně

Po zisku své čtvrté pole position v letošní sezóně formule 1 má Valtteri Bottas v posledním závodě roku, Velké ceně Abú Dhabí, jediný cíl. Vyhrát.
Bottas si v Abú Dhabí zajistil svou čtvrtou pole position v sezóně

Piloti Mercedesu Bottas a Lewis Hamilton spolu soupeřili o první místo po celou kvalifikaci na okruhu Yas Marina. V první části byl nejrychlejší Bottas o 35 tisícin sekundy, ve druhé byl naopak o 80 tisícin sekundy vpředu Hamilton.

Bottas už svým prvním pokusem v Q3 zajel rekordní čas okruhu a o 172 tisícin byl na čele. Ve druhých pokusech se ani jeden z nich nezlepšil, Fin tak po velkých cenách Bahrajnu, Rakouska a Brazílie vyrazí z pole position také v Abú Dhabí.

Pro závod si přitom Bottas dal za cíl zvítězit, když nedokázal přetavit pole position v zisk vítězství před dvěma týdny v Brazílii.

„Dnes to pro mě bylo během tréninku a také v kvalifikaci stále lepší a lepší,“ pochvaluje si Bottas. „Dokázal jsem tam najít nějaký čas, měl jsem to pod kontrolou a ve voze jsem se cítil opravdu dobře.“

„První jízda v Q3 byla opravdu dobrá, stačilo to na pole position, takže jsem skutečně šťastný. V posledním závodě v Brazílii jsem byl skutečně naštvaný, když jsem byl na pole position a nevyhrál jsem. Pro zítřek mám proto jasný cíl a jsem si jistý, že fanoušci mě podpoří, děkuji.“

Hamilton pochválil Bottase za jeho výkon

Týmový kolega Hamilton vyzdvihl Bottasův výkon. Letošní mistr světa se v závěrečném pokusu v Q3 pokusil ještě Fina překonat, ovšem několik drobných chyb mu nedovolilo jeho čas vylepšit.

„To bylo kolo, měl neuvěřitelnou kvalifikaci, gratuluji mu,“ řekl Hamilton. „Je to poslední kvalifikace roku, dal jsem do toho všechno.“

„Zdá se, že jsem v kvalifikaci ztratil trochu na rychlosti, ale Valtteri odvedl výjimečnou práci, takže z něj mám skutečně radost.“

V závěrečném pokusu přitom podle svých slov Hamilton na Bottase ztratil všude. „Trochu tu a tam. Myslím, že po první zatáčce jsem měl náskok 1,5 desetiny sekundy, ale v páté a šesté zatáčce jsem to ztratil. Každopádně, v kvalifikacích to byl neuvěřitelný rok, užil jsem si to.“

Bude to přitom poprvé od letošní Velké ceny Ázerbájdžánu, kdy do závodu vyrazí z první řady oba mercedesy.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (5) Další článek: Poslední letošní kvalifikaci vyhrál v Abú Dhabí Valtteri Bottas
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00