Bottas: Při startu z pole position nemůžete mít jiný cíl než vyhrát

Valtteri Bottas z Mercedesu si v kvalifikaci na Velkou cenu Ruska vyjel svou druhou letošní pole position, kterou bude podle svých slov chtít přetavit v prvním vítězství v této sezóně formule 1.
Bottas: Při startu z pole position nemůžete mít jiný cíl než vyhrát

Bottas se na první místo dostal již po prvních měřených pokusech ve třetí části kvalifikace, kde svého týmového kolegu Lewise Hamiltona porazil o čtyři tisíciny sekundy. Hamilton svůj čas ve druhém pokusu po chybě v prostředním sektoru nedokázal zlepšit, naopak Bottas svůj čas ještě vylepšil a po závodě v Rakousku získal svou druhou letošní pole position.

„K zítřejšímu závodu budu přistupovat tak, že se budu chtít pokusit ten závod vyhrát. Při startu z pole position ani nemůžete mít jiné cíle. Bude to můj cíl,“ řekl Bottas.

„Jako tým bojujeme v obou šampionátech, Lewis vede se slušným náskokem před Sebastianem (Vettelem) a s obrovským náskokem na mě, takže to musíme mít na paměti. Pokusím se vyhrát, ale uvidíme, jak to půjde,“ dodal.

„Na konci to bylo hezké kolo a dokázal jsem se trochu zlepšit. Nevím, co se stalo Lewisovi, že přerušil svůj pokus, ale cítil jsem se dobře,“ řekl Bottas, který naposledy vyhrál poslední závod loňské sezóny v Abú Dhabí.

Hamilton letos pošesté poražen Bottasem

V šestnácté letošní kvalifikaci byl Hamilton pošesté poražen svým týmovým kolegou Bottasem, když vedoucí muž průběžného pořadí na Fina tentokrát ztratil 145 tisícin sekundy.

V Rusku přitom až do závěrečné části kvalifikace ve všech trénincích i v Q1 a Q2 Hamilton svého týmového kolegu porazil. Po prvních pokusech v Q3 byl sice Bottas rychlejší, ovšem Hamilton začal dobře svůj závěrečný kvalifikační pokus.

V prvním sektoru kola byl nejrychlejší, ale přehnal nájezd do sedmé zatáčky okruhu, musel korigovat smyk a dostal se mimo trať, čímž ztratil téměř dvě sekundy.

„Nevím, kde jsem to v Q3 ztratil, ale trochu jsem se trápil a Valtteri zjevně zrychlil. V prostředním sektoru jsem ztratil, je ale skvělé mít první dvě místa,“ řekl Hamilton.

„Myslím, že v prostředním sektoru jsem v průběhu kvalifikace nebyl příliš špatný, Q1 byla opravdu dobrá, Q2 už nebyla tak skvělá. V průběhu víkendu to v tomto sektoru bylo jako na houpačce, byl jsem rychlá v prvním a ve třetím sektoru,“ zhodnotil Brit.

„V prvním pokusu v Q3 jsem ve druhém sektoru ztrácel tři desetiny, ale v prvním a posledním jsem byl nejrychlejší. Hodně jsem tlačil, protože jsem věděl, že i on zlepší čas, takže to nebyly tři desetiny, potřeboval jsem se zlepšit asi o půl sekundy. Velká gratulace Valtterimu, v Q3 odvedl skvělou práci. Zatím je to pro nás opravdu dobrý víkend, nemohu si stěžovat,“ uzavřel Hamilton, jehož největší rival v boji o titul Vettel startuje z třetího místa.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Diskuze (9) Další článek: Bottas získal pole position pro GP Ruska 2018
11:34 | F1 prodloužila s Abú Dhabí smlouvu do roku 2030.
10:44 | S vozem Williams bude příští týden v juniorských testech jezdit Logan Sargeant.
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00