Boj v IndyCar se dramatizuje. Newgarden zvítězil a snížil Dixonův náskok

Scott Dixon rozhodně nedostane šestý titul v IndyCar zadarmo. První ze dvou podzimních závodů v Indianapolis vyhrál Josef Newgarden a snížil Novozélanďanův náskok na 40 bodů.

Úřadující šampion IndyCar a jezdec stáje Penske Newgarden suverénně ovládl páteční grand prix v Indianapolis. Devětadvacetiletý Američan zvítězil o čtrnáct sekund před krajanem Alexanderem Rossim a o čtvrt minuty před Nizozemcem Rinusem VeeKayem, který dojel třetí po premiérovém startu z pole position.

Závod na 85 kol se mohl odehrávat ve znamení souboje mezi Newgardenem a Rossim, jmenovce slavného jezdce MotoGP ale zbrzdila penalizace za překročení traťových limitů při souboji se Scottem Dixonem. Rossi se dokázal probojovat zpět na druhé místo, Dixon naopak dojel až devátý a dva závody před koncem sezony má 478 bodů.

Dixon může být v sobotu korunován šampionem IndyCar, Brown povolal legendu

Newgarden, který získal třetí vítězství roku, má nyní bodů 438 a z posledních dvou závodů proto potřebuje vytěžit maximum, pokud chce zaútočit na svůj třetí titul. Poslední grand prix sezony, kterou letos netradičně hostí St. Petersburg, navíc jezdcům oproti minulým rokům nenabízí možnost zisku dvojnásobných bodů.

„Nic se nezměnilo, stále potřebuji vytěžit maximum z každého dne. Bez pochyby potřebujeme dva perfektní dny pro dva příští závody. A to nutně. Nemůžeme si dovolit mít zítra špatný den (rozhovor vznikl po pátečním závodě, Newgarden myslí sobotu; pozn. red.), nemůžeme si dovolit špatný den ani v St. Pete,“ říkal novinářům ve „staré cihelně“ Newgarden po pátečním triumfu. Američana cituje web motorsport.com.

„Naším cílem není průměr. Nikdy nebyl. Nebudeme měnit náš přístup. Vždy chceme předvést maximální výkon. Pro průměrnost není prostor.“

Pilot týmu Rogera Penskeho připisuje své sedmnácté vítězství v IndyCar velmi dobrému chování svého monopostu na tvrdé i měkké závodní směsi pneumatik Firestone.

„V tom byla naše síla. Pravděpodobně jsme vytěžili maximum z obou směsí. Ani jsme v pátek neměnili nastavení, což je abnormální. Obvykle měníme nastavení v závislosti na používané směsi pneumatik. V pátek jsme se ale auta vůbec nedotkli. Bylo velmi vyvážené,“ pochválil Newgarden práci mechaniků týmu Penske.

Na stažení Dixonova čtyřicetibodového náskoku má Josef Newgarden ještě sobotní druhý závod v Indianapolis a závěrečný podnik sezony na Floridě 25. října. K dispozici je ještě 108 bodů.

Sobotní závod na „grand prix“ verzi okruhu ve „staré cihelně“ se pojede na 75 kol, bude tedy o 10 kol kratší než páteční úvodní závod.

Další článek: Společnost Liberty Media investovala do americké stáje z IndyCar a IMSA

19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz
17. listopadu | Williams nasadí do testu po Abú Dhabí Nissanyho a Aitkena. Nissany se také zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí.