Boj o tituly ubírá Brawnu zdroje z projektu pro příští rok

Tým se ocitl ve stejné situaci jako McLaren a Ferrari v minulých sezónách.
Tým Brawn GP překonal všechna předsezónní očekávání a bojuje o mistrovské tituly. Pravděpodobně získá oba, ale musel proto pokračovat ve vývoji letošního vozu, zatímco někteří konkurenti se věnují už jen projektům 2010.

Brawn letos těží právě z toho, že vůz BGP 001 vyvíjel téměř dva roky a získal tak náskok. Teď je v situaci, kterou pravidelně zažívaly McLaren a Ferrari, závěr sezóny si vyžádal mnoho sil. To vyvolává v Brackley určité obavy.

"Do určité míry je to tak," řekl Ross Brawn pro Autosport. "Víme, že program pro příští rok musíme dobře zajistit. Příští rok nebude vůz po konceptuální stránce tak odlišný, ale do vozu se nebude (během závodů) tankovat palivo, takže kapacita nádrže musí být větší a pneumatiky jsou odlišné."

Pravidla pro rok 2010 ale znamenají spíše evoluci, zatímco letos čekala formuli 1 revoluce. Z vozů z předchozí sezóny nešlo použít téměř nic, letošní vývoj ale do koše nepůjde.

"Věci, které děláme v oblasti aerodynamiky, můžeme použít příští rok, takže to není tak dramatická změna. Také si myslím, že všichni ví, jaké mají mít cíle," pokračoval Brawn.

"Takže víme, jakou výkonnost máme letos a víme, o co bychom se měli snažit v příštím roce. Zatímco na začátku letošního ročníku některé týmy moc dobře nevěděly, jak by na tom měly být. Nemyslím, že to příští rok bude tak náročné, jako byl přechod z roku 2008 na rok 2009."

V příští sezóně se očekává návrat na vrchol týmů Ferrari a McLaren. Italové měli poslední větší úpravy vozu F60 v Maďarsku, Britové nasadili poslední letošní balík úprav v Singapuru.
Další článek: McLaren se vzdal KERS ve prospěch zájmů formule 1