Boj o bod za nejrychlejší kolo má na závody pozitivní efekt, věří Brawn

Sportovního ředitele formule 1 Rosse Brawna těší zájem jezdců a týmů získat bonusový bod za nejrychlejší kolo v závodě, který se od letošní sezóny uděluje.
Boj o bod za nejrychlejší kolo má na závody pozitivní efekt, věří Brawn

Ve snaze zatraktivnit závěr velkých cen formule 1 se Mezinárodní automobilová federace (FIA) rozhodla od letošní sezóny udělit jeden bod jezdci, který zajede nejrychlejší kolo závodu. Aby pilot bod získal, musí se umístit v nejlepší desítce.

Při posledním závodě v Číně se Red Bull rozhodl povolat tři kola před cílem do boxů Pierra Gaslyho, který měl velký náskok na šestém místě, aby se na nových pneumatikách pokusil o zajetí nejrychlejšího kola. To se mu podařilo a k osmi bodům za šestou pozici získal bod navíc.

„Obzvlášť mě potěšilo, že novinka, která byla pro letošní sezónu zavedena ve spolupráci s FIA, tedy udělování bodu jezdci, který zajede nejrychlejší kolo závodu, začíná mít efekt,“ řekl Brawn ve svém zhodnocení víkendu.

Body za nejrychlejší kolo by podle Bottase mohly udělat velký rozdíl

Body za nejrychlejší kolo by podle Bottase mohly udělat velký rozdíl

„Přidáním toho extra bodu, který se uděluje jezdci, jenž je v cíli v nejlepší desítce, jsme chtěli trochu okořenit poslední část závodu, obzvlášť když je pořadí více méně jisté. V Číně to přesně tak fungovalo.“

Brawnovi se také líbí, jak týmy s jezdci konzultují, zda o extra bod bojovat.

„Bylo skvělé sledovat časomíru v předposledním kole a dívat se, jak Gasly zajel osobní maxima ve všech třech sektorech, aby nakonec ukradl nejrychlejší kolo Sebastianu Vettelovi,“ pochvaluje si Brawn.

„Před Gaslyho zastávkou jste mohli slyšet ostatní jezdce diskutovat jejich možnosti v závěrečných fázích se svým týmem na boxové zdi, ačkoliv žádný z nich neriskoval. Toto pravidlo bylo zavedeno, aby potěšilo fanoušky a myslím, že jsme viděli, že to skutečně funguje.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Diskuze (19) Další článek: Podle Villeneuva už není Williams závodní tým, rozpočtový strop považuje za kravinu
14:15 | FIA chystá tendr na dodavatele částí palivového systému. Je to další krok ke standardizaci některých komponent.
19. května | Program v Indianapolis zatím zastavil déšť. Je možné, že bude odložen na zítra...
18. května | V Praze až do neděle probíhá tradiční akce Legendy. Vidět můžete i vozy F1 nebo si vyzkoušet výměnu pneumatik. odkaz
18. května | Fast Friday: Alonso 24. a 77 kol. Nejrychlejší Conor Daly

GP Monaka 2019

Čtvrtek 23. května 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. května 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. května 2019
Závod 15.10