Bod za pole position neprošel. Pomůže pohár pro nejlepšího v kvalifikaci?

Mezinárodní automobilová federace plánuje zavést 'Pohár Pole position' pro toho, kdo v kvalifikaci během sezony získá nejvíce vítězství. Jde o slabší náplast na zamítavý návrh udělení bodu za vítězství v kvalifikaci.
Bod za pole position neprošel. Pomůže pohár pro nejlepšího v kvalifikaci?

Dlouhá léta je vedena debata, ve které je zvažována možnost udělení odměny tomu, kdo vyhraje v kvalifikaci. Slavná věta během sobotních tiskových konferencí, tedy že "body se udělují až zítra", by tak byla otřesena v základech.

Mnohé týmy ale s takovým návrhem nesouhlasily. FIA tak přišla s nápadem zavést Pohár pro takového jezdce, který během sezony získá nejvíce pole position. Pokud by byl schválen Světovou radou motorsportu, vejde v platnost již příští sezonu. 

Takovou trofej by získal Sebastian Vettel v letech 2009 - 2013, s výjimkou loňské sezony, kdy největší počet umístění na prvním místě startovního roštu získal Lewis Hamilton, tenkrát startující za McLaren.

V sezoně 2009 získali Jenson Button a Lewis Hamilton stejný počet pole position jako Vettel, ale ve prospěch čtyřnásobného šampiona rozhodl v takovém případě větší počet druhých míst.

Další článek: Týmy usilují o přidělení permanentních čísel jezdcům