Bitva o miliony. Letošní Indy 500 bude sledovat 135 tisíc diváků | Foto: IndyCar

Foto: IndyCar

Bitva o miliony. Letošní Indy 500 bude sledovat 135 tisíc diváků

Pro mnohé fanoušky i jezdce největší závod světa. Jeden z cípů trojkoruny motorsportu. Fascinující podívaná. Tím vším je podnik na 500 mil v Indianapolis, který je každoročně vrcholem sezony zámořského seriálu IndyCar. Nedělní vítěz své jméno zapíše do historie a připíše si tučnou finanční odměnu…

I legendární pětisetmílové klání monopostů IndyCar v loňském roce postihlo období „koronavirového temna“ a druhé vítězství Takumy Sata tak na tribunách nemohli sledovat žádní fanoušci.

To letos je již situace zcela odlišná. A mnohem veselejší. I díky rychle postupující vakcinaci drží Američané šíření Covidu-19 úspěšně na uzdě a sportovní fanoušci se vrací na tribuny, což platí i pro „starou cihelnu“.

„Naplnili jsme maximální kapacitu pro letošní Indy 500. Těšíme se na 135 000 fanoušků, tedy na nejvyšší návštěvu na světě od počátku pandemie,“ cituje organizátory agentura Reuters.

„Jsme nadšení, že můžeme přivítat fanoušky ‚znovu doma‘ (narážka na slavnou píseň ‚Back Home Again in Indiana‘, jejíž interpretace je nedílnou součástí předstartovních tradic; pozn. red.). Jsme zavázáni našim loajálním partnerům za jejich pokračující podporu.“

Horní hranice prodaných vstupenek stanovená na 135 000 představuje 40% kapacity tribun a přírodních svahů kolem oválu v Indianapolis, kde se obvykle schází více než 400 000 diváků.

Hromada dolarů pro šampiona

A to doslova. Fotky vítězů Indy 500 na hlavní rovince u vozu na posledním pásu tradičních cihel obsypaného balíky dolarových bankovek jsou legendární. A díky návratu fanoušků letos celkové prize money i odměna pro vítěze narostly.

A na kolik se může těšit letošní vítěz? Odhady mluví o necelých 42 milionech korun (2 miliony dolarů), celkové prize money by se poté mělo vyšplhat k 208 milionům korun (10 milionů dolarů).

Kdokoliv letos Indy 500 vyhraje, vydělá si s jistotou více než Takuma Sato po jeho loňském druhém triumfu. Loni se do Indianapolis nemohly prodávat vstupenky, což se podepsalo i na finančních odměnách. Sato si vydělal „jen“ 29 milionů korun (1 370 500 dolarů), tedy přibližně o 21 milionů méně než v roce 2017, kdy japonský bývalý pilot F1 vyhrál Indy 500 poprvé.

Nejvyšší finanční odměnu, která je kromě počtu prodaných vstupenek závislá též na sponzorských smlouvách a prodeji televizních práv, získal Helio Castroneves v roce 2009. Brazilec tehdy vyinkasoval – přepočteno podle současného kurzu – asi 64 milionů korun (3 048 005 dolarů).

Celková částka, kterou získává vítěz, se neodvíjí jen od samotného triumfu, ale také od různých bonusů. Letos si na příklad Scott Dixon vydělal přes 2 miliony korun ještě před závodem jen díky zisku pole position. Další finanční prémie se vyplácejí třeba závodníkovi, který stráví nejvyšší počet kol ve vedení.

A na kolik si přišel vůbec první šampion Indy 500? Ray Harroun po svém triumfu v roce 1911 obdržel šek na 14 250 dolarů, což podle současného kurzu odpovídá přibližně 300 tisícům korunám.

Na řádcích výše spekulujeme o letošním vítězi, nelze však zapomenout na fakt, že 105. ročník Indy 500 by mohl mít i vítězku. Do závodu se kvalifikovala Švýcarka Simona de Silvestro, která bude pilotovat monopost #16 týmu Paretta Autosport s motorem Chevrolet pod kapotou.

Zajímavostí je, že ženy se letošního Indy 500 zúčastní i v roli mechaniček. Hned čtyři se budou starat o hladký průběh pit stopů švýcarské jezdkyně.

A ještě nesmíme zapomenout na to, kdo bude v neděli řídit pace car Chevrolet Corvette před startem závodu. Za volant usedne slavná bývalá závodnice Danica Patrick. Stane se tak třetí ženou v historii, která se ujme této čestné úlohy. Samotného Indy 500 se během svojí kariéry Američanka zúčastnila osmkrát.

105. ročník Indy 500, který se jede 110 let od založení závodu, odstartuje přibližně v 18:45. Jak sledovat Indy 500 i ostatní závody IndyCar píšeme zde.

Startovní rošt zde.

Spotter guide zde.

Doporučujeme

Články odjinud