Sportovní komisaři dostali „manuál“, podle kterého mohou nevhodné chování jezdců trestat. Kromě pokut hrozí jezdcům zákaz startů a dokonce i odečítání bodů v šampionátu – to v případě, že se prohřešku dopustí opakovaně v průběhu dvou let.
FIA před letošní sezónou upravila jednu z příloh Mezinárodního sportovního řádu a přesněji definovala tresty za nevhodné chování. Jezdcům kromě pokut hrozí také zákaz činnosti nebo odečítání bodů v šampionátu.
„Když jsem jezdil rallye, panovala určitá disciplína, což je pro všechny v tomto sportu velmi důležité,“ řekl Muhammad bin Sulajim, kterého cituje De Telegraaf, na summitu v Madridu.
„Jezdci jsou ambasadory tohoto sportu. Nechceme přece, aby rodiče dětí nabyli dojem, že jsme ‚špinavý‘ sport, ke kterému nechtějí patřit.“
„Na každé trati se musíte vypořádat s věcmi, které jsou nebo nejsou povolené. Jezdci ve Formuli 1 vydělávají miliony a nejsou to děti, ale dospělí lidé.“
„Při své práci mají odpovědnost vůči FIA a veřejnosti. Měli by respektovat pravidla ve sportu, který jim toho tolik dal.“
Více ředitelů závodu
Niels Wittich vloni ke konci sezóny skončil v pozici ředitele závodu. Nahradil ho Rui Marques. Podle Bin Sulajima nebude mít letos F1 jen jednoho ředitele závodu.
„Kdo a kolik jich bude se dozvíme brzy, v nejbližších dnech,“ řekl Bin Sulajim pro španělský web Marca.
„Ale určitě přijde nová krev a bude jich (ředitelů závodů) víc než jeden. To je jisté. Byli tu lidé, kteří se učili, byli tu lidé, kteří po celou dobu pracovali v pozadí. Nemůžete jen tak někoho hodit do této velké výzvy.“
„Týmy si mohou stěžovat, jezdci si mohou stěžovat, ale pak za to nechtějí platit. Budu k vám velmi, velmi upřímný a přímý, tohle vyžaduje spoustu investic. Trvalo nám více než dva a půl roku, než jsme se dostali k tomu, čeho nyní dosahujeme. Máme výsledky? Výsledky se dozvíme, až začne sezóna.“