Billy Monger poprvé vyhrál závod od nehody, při které přišel o obě nohy

Handicapovaný britský závodník Billy Monger vyhrál letošní ročník Grand Prix v Pau, když zariskoval a poté, co se probojoval celým startovním polem, získal své první vítězství od nehody, kdy přišel o obě nohy.
Billy Monger poprvé vyhrál závod od nehody, při které přišel o obě nohy

Mongerovi museli lékaři amputovat část obou dolních končetin poté, co v roce 2017 při závodě britské formule 4 na okruhu Donington Park narazil ve velké rychlosti do zadní části stojícího vozu svého soupeře.

I přesto se dokázal vrátit k závodění s formulovými monoposty. Do prestižního závodu na městské trati ve francouzském Pau, který se jel v rámci EuroFormula Open, se Monger kvalifikoval na 11. pozici. Krátce před startem ale začalo pršet, na konci zahřívacího kola proto Monger zajel do boxů pro drážkované pneumatiky a musel startovat z boxové uličky.

Risk se však vyplatil a Monger v závodě předjížděl jednoho soupeře za druhým. Na první pozici se dostal poté, co spolu ve 14. kole kolidovali vedoucí závodníci Julian Hanses a Liam Lawson.

Po restartu závodu za sebou Monger udržel svého týmového kolegu z Carlinu Nicolaie Kjargaarda a s náskokem 1,121 sekundy projel cílem jako vítěz. Třetí místo získal Juki Cunoda z týmu Motopark.

„Před dvěma lety bych nevěřil, že budu vyhrávat závody. Nemohu tomu uvěřit,“ řekl šťastný Monger.

„Když jsem v prvním kole zajel do boxů, byl jsem beznadějně poslední. S inženýrem jsme se hádali přes vysílačku, on říkal, že zůstaneme na bezdrážkových pneumatikách. Klouzalo to ale tolik, že jsem zajel (pro mokré) a bylo to správné rozhodnutí,“ dodal.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Fernando Alonso Indy 500 nepojede! Vyřadil ho Kyle Kaiser

11:20 | Alexander Albon nasadí novou specifikaci motoru Honda. Čeká ho penalizace.
24. června | Toto Wolff navrhuje zrušit šikanu na rovince Mistral na okruhu Paula Ricarda. Okruhy s dlouhými rovinkami (Montreal, Baku) prý nabízí lepší show.
23. června | Steiner označil víkend ve Francii za nejhorší v historii týmu.
23. června | Norrise a Ricciarda doplní u stewardů Raikkonen.

GP Rakouska 2019

Pátek 28. června 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 29. června 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 30. června 2019
Závod 15.10