Bez funkčního GPS systému se jezdci v prvním tréninku cítili jako oslepení

Průběh prvního tréninku v Melbourne narušil výpadek GPS systému, který mapuje pozici všech vozů na trati.

Foto: Getty Images / Quinn Rooney

Bez funkčního GPS systému se jezdci v prvním tréninku cítili jako oslepení | Foto: Getty Images / Quinn Rooney

Úvodní trénink před Velkou cenu Austrálie byl na několik minut přerušen poté, co došlo k výpadku GPS systému, jenž týmům poskytuje údaje o poloze jednotlivých monopostů.

Bezprostředně poté, co GPS systém přestal fungovat, se v plné nahotě ukázalo, jak moc na tohoto pomocníka týmy a jezdci spoléhají. 

Závodníci po výpadku z ničeho nic přestali dostávat informace o poloze svých soupeřů, což málem skončilo několika nehodami.

Júki Cunoda ve druhém sektoru málem narazil do jednoho z vozů Ferrari, zatímco Lance Stroll se dostal do vláčku pomalu jedoucích jezdců, kteří v danou chvíli netušili, že se k nim Kanaďan blíží. 

Horkou chvilku prožil i Nico Hülkenberg, jemuž se do cesty připletl nízkou rychlostí jedoucí Lando Norris.

Podle Hülkenbergova týmového kolegy Kevina Magnussena byly potíže, které vyřešilo až přerušení volného tréninku a reset GPS systému, způsobeny především tím, že se na výpadek nemohl nikdo připravit.

„Když GPS systém přestal fungovat, přišlo mi, jako kdyby všichni oslepli. Bylo to hlavně z toho důvodu, že všichni spoléháme na to, že nám inženýři podají informaci o provozu na trati," citoval dánského pilota Autosport.

„Ani jsem nevěděl, že systém vypadl, takže když nic neslyšíte, nečekáte, že se někdo blíží. Kdybychom věděli, že GPS systém nemáme, byli bychom více opatrní a více koukali do zrcátek,“ vysvětlil Magnussen.

Další článek: Alonso bude ve třetím tréninku dohánět promeškaný čas

Témata článku: ,