Bernie Ecclestone dnes slaví 90. Podívejte se na 20 jeho vybraných výroků

Bernard Charles Ecclestone dnes slaví devadesáté narozeniny. Jeho působení ve formuli 1 jsme shrnuli trochu netradičně prostřednictvím jeho slavných výroků.
Bernie Ecclestone dnes slaví 90. Podívejte se na 20 jeho vybraných výroků | Foto: Getty Images / Michael Cooper

Bernie Ecclestone ovládal formuli 1 téměř čtyřicet let. Přestože pocházel z chudých poměrů, dokázal si díky svým mimořádným schopnostem podmanit jednu z nejpopulárnějších světových disciplín. Ecclestone se v motorsportu snažil nejdříve prorazit jako závodní jezdec, jeho snahy kvalifikovat se dvou velkých cen formule 1 ale vyšly naprázdno. Ze závodění se pak stáhl po smrti závodního pilota Stuarta Lewise-Evanse, kterému dělal manažera, v roce 1958.

Na konci 60. let se ale do formule 1 Ecclestone vrátil – nejprve jako manažer Jochena Rindta a později jako majitel týmu Brabham. Díky koupi Brabhamu se Ecclestone stal členem organizace F1CA (Formula 1 Constructors Association), která měla jako jednotný celek sdružující konstruktéry formule 1 lépe vyjednávat o startovném, prize money nebo o nákladech na dopravu. Ecclestone si brzy dokázal zajistit takový vliv, že se stal uznávaným šéfem této organizace a na konci 70. let se pustil do otevřené války s organizací FISA (Fédération Internationale du Sport Automobile), kterou zastupoval Jean-Marie Balestre. Výsledkem konfliktu bylo uzavření první tzv. Konkordské dohody v roce 1981. Na jejím základě si Mezinárodní automobilová federace, týmy formule 1 a Formula One Group určují podmínky, za jakých týmy závodí a jak se rozdělují příjmy z televizních práv a finančních odměn dodnes.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Getty Images / Mark Thompson

Zatímco FIA si po roce 1981 udržela kontrolu nad tvorbou pravidel, Ecclestone získal kontrolu nad prodeji televizních práv, a tím prakticky i kontrolu nad celým komerčním aspektem formule 1. Byl to právě Ecclestone, kdo z formule 1 udělal tak výkonnou, výdělečnou a celosvětově úspěšnou disciplínu, jakou je dnes. Z tak trochu amatérské zábavy udělal minimálně z obchodního hlediska královskou disciplínu, absolutní špičku motorsportu a jeden z nejpopulárnějších sportů planety: „Když jsem do sportu přišel, byla to spíše amatérská show. Nikdo na sebe nechtěl vzít odpovědnost a sport organizovat – chtěli jenom závodit a snažit se vyhrávat. To nebylo dobré pro jezdce, týmy ani pro fanoušky. Abyste se posunuli dopředu, potřebujete pořádné vedení. Snažil jsem se dělat to, o čem jsem si myslel, že je dobré pro sport a také to, co se zdálo být nezbytné,“ říkal Ecclestone v roce 2013. Samozřejmě, že na tom Ecclestone také pohádkově zbohatl, v roce 2017 byl jeho majetek kupř. odhadován na 3,2 miliardy dolarů. Můžeme se ale pouze dohadovat nad tím, zda měl Ecclestone na formuli 1 více pozitivní či negativní vliv, jen stěží si však lze představit, že by se z formule 1 stal tak lukrativní a úspěšný produkt, nebýt Ecclestonova přispění.

Ecclestonův konec v čele formule 1 přišel v roce 2017. Přestože ještě v roce 2012 Ecclestone říkal, že formuli 1 povede až do své smrti, v lednu 2017 přišlo nečekané oznámení, že Bernie Ecclestone ve vedení formule 1 končí, jeho veškeré funkce přebrala americká společnost Liberty Media a novým výkonným ředitelem Formula One Group se stal Chase Carey. Formule 1 tak po roce 2017 měla vstoupit do úplně nové éry, éry bez Bernieho Ecclestona.

Připomeňte si nyní 20 vybraných ikonických výroků Bernieho Ecclestona, které svým způsobem odráží Ecclestonovu specifickou a občas i dost kontroverzní osobnost.

Váš názor Další článek: Red Bull navrhuje „balast“ u pohonných jednotek
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00