Barrichellova dovolená? Běh, golf a hlavně Disneyland

Piloti formule 1 k letní přestávce přistupují různě, většina ji tráví aktivně. Rubens Barrichello nejraději tráví svůj čas v zábavním parku Walt Disney World Resort v Orlandu.
Barrichellova dovolená? Běh, golf a hlavně Disneyland

Brazilský pilot Orlando navštěvuje posledních pětadvacet let a někdy i vícekrát ročně. Tamní Walt Disney World Resort je největším zábavním parkem svého druhu na světě a každoročně ho navštíví až 17 milionů lidí. Jelikož ale formule 1 ve Spojených státech není příliš sledovaným sportem, může se zde Barrichello s rodinou procházet jako běžný návštěvník, bez zájmu okolí. Fotografie sebe a rodiny pak rád ukazuje fanouškům na svém twitterovém profilu.

"Je tu ohromný klid, děti si to tu moc užívají," řekl devětatřicetiletý pilot, jehož nejoblíbenější atrakcí je prý Soarin' Over California, kde máte příležitost virtuálně se proletět nad kalifornskou krajinou.

Mimo legrácek s Mickey Mousem je ale nezbytné udržet si dobrou fyzičku. Závodníci musí vzhledem k obrovské zátěži organismu při sezení za volantem notně posilovat kardiovaskulární systém, ať už plaváním, během, či jízdou na kole. Tělu dává zabrat přetížení i obrovské horko v kokpitu, a tak musí pít i v případě, že nepociťují žízeň. Však také za závod shodí i více jak tři kila. Barrichello si právě na Floridě vyzkoušel půlmaraton, mezi 17 tisícovkami účastníků doběhl na 1208. místě.

"Kvůli mé práci ve formuli 1 se musím udržovat v kondici. Takové vzdálenosti obvykle neběhám, a tak jsem musel poupravit svůj tréninkový režim, ale ke konci jsem si to užíval. Prospívá mi to," tvrdí Rubinho.

Nick Harris, který se staral o Barrichellův trénink v týmu Stewart, udává, že srdeční činnost pilotů je v klidu výrazně pomalejší než u běžných lidí. Pilotům za minutu srdce tluče přibližně čtyřicetkrát, během velké ceny pak frekvence může vzrůst až na 200 tepů za minutu. Po fyzické stránce jsou závodníci velmi podobní právě dálkovým běžcům a plavcům. Tělesný tuk u nich zabírá pouze 7% celkové hmotnosti, u běžného člověka to je pak 21%.

"V čím lepší kondici pilot je, tím déle si dokáže udržet své schopnosti. Jezdci mají zvláštní dar, ale není to jen o tom. Můžete být nejlepším fotbalistou na světě, ale jakmile nejste dost fit, začnete být v posledních dvaceti minutách utkání unavení a začnete kupit chyby. Stejně tak můžete být výborný pilot, ale pokud si neudržíte stejnou úroveň výkonnosti po celou dobu závodu, může se stát, že sebe i svůj tým zklamete. Když se jezdec cítí unaven, začne myslet na jiné věci, i ty negativní. Je rozptýlen a má větší sklon ztratit koncentraci," vysvětloval Harris.

Soarin' Over California

Diskuze (14) Další článek: Ideálním Buttonovým týmovým parťákem by prý byl James Hunt