Bahrajnští ochránci lidských práv doporučují bojkot velké ceny

Podle ochránců lidských práv by týmy svou účastí v závodě pomohly vládě, které se snaží přesvědčit svět, že je vše v pořádku.
Bahrajnští ochránci lidských práv doporučují bojkot velké ceny

Ochránci lidských práv vyzvali týmy formule 1, aby zvážily bojkot dubnové Velké ceny Bahrajnu. V jejím dějišti totiž pokračují politické nepokoje, kvůli kterým se velká cena nejela ani loni, kdy se o jejím zrušení rozhodlo těsně před závodním víkendem. Tehdy byla v okolí okruhu Šakir vojenská technika. Přesto je Grand prix Bahrajnu v letošním kalendáři znovu. Zatímco loni měla zahajovat sezonu, tentokrát se má jet 22. dubna.

"Budeme usilovat, aby jezdci a týmy závod bojkotovali. Vláda chce, aby formule jedna ukázala světu, že je všechno zpátky v normálu," řekl anglickému listu Guardian viceprezident Bahrajnského centra pro lidská práva Nébil Radžab. "Pokud formule jedna přijede, pomůže vládě. Byli bychom raději, kdyby nepřijela. Jsem si jistý, že jezdci a týmy respektují lidská práva."

Návrat formule 1 do Bahrajnu podporuje zejména Bernie Ecclestone. "Závod je v kalendáři. Budeme tam, pokud se nestane něco strašného, co by nás zastavil," řekl před časem. Pokud by se na Blízkém Východě nejelo, vznikla by mezi Velkými cenami Číny a Španělska čtyřtýdenní pauza.

Další článek: Bývalý jezdec F1 Wilson se po zranění vrací za volant, pojede Daytonu