Bahrajnci vyzvou jezdce a týmy: Buďte solidární a nejezděte k nám

Bahrajnci vyzvou jezdce a týmy: Buďte solidární a nejezděte k nám

Grand Prix Bahrajnu sice FIA vrátila do kalendáře, ale situaci okolo pouštního závodu tím neuklidnila. Ze všech stran se ozývají protesty.

Zdá se, že se tentokrát formuli 1 nepodaří zůstat mimo politiku. Bahrajnská královská rodina sice hovoří o návratu života do normálu, ale podle opozice je opak pravdou.

"Pořád nevím, za jakých okolností bylo dohodnuto, že se Grand Prix Bahrajnu uskuteční," řekl prezident bahrajnského Centra pro lidská práva Nabeel Rajab pro CNN. "To rozhodnutí učinili v den, kdy byli pohřbeni dva lidé (údajně zabití při protestech)."

V Bahrajnu zůstává mnoho lidí ve vězení, mezi nimi i 150 sportovců, z nichž jsou dokonce tři fotbalisté národního týmu. Bahrajnská vláda tvrdí, že se účastnili násilí proti vládním představitelům, což Rajab pochopitelně odmítá.

"Jak se budou sportovci cítit s vědomím, že sem přijede formule 1? Mnoho z nich je ve vězení a čeká je vojenský soud. Vyzvu všechny jezdce, novináře, všechny, aby byli vůči nám solidární a na závod nepřijeli. Bude to sport utlačovatelského režimu," dodal. Na den závodu vyhlásili Bahrajnci "den hněvu".

Znepokojení z rozhodnutí FIA vyjádřili kvůli potlačování lidských práv v Bahrajnu také Mark Webber a Max Mosley. Oba říkají, že by formule 1 z těchto důvodů neměla letos na Šakiru závodit. Ale Rubens Barrichello považuje coby prezident Asociace jezdců Grand Prix (GPDA) za nejdůležitější bezpečnost účastníků závodu.

"Chci mít jistotu, že tam budeme v bezpečí," řekl pro brazilský TotalRace. "Samozřejmě to pro nás znamená víc cestování a práce. Na jednáních GPDA všichni jezdci vyslovili obavy a chtějí být při závodě v Bahrajnu v bezpečí."

Týmy budou o společném stanovisku vůči návratu Bahrajnu do kalendáře teprve jednat v rámci své asociace. Svůj postoj dal najevo zatím jen Renault. Ten myslí i na občany království. "Rádi pojedeme do Bahrajnu, pokud bude zajištěna naše bezpečnost a bezpečnost lidí, kteří tam žijí," řekl šéf stáje Eric Boullier.

Jako velký problém vidí závod v Bahrajnu dokonce i britský ministr sportu Hugh Robertson. "Politika nemůže ovládnout sport. Pokud se to stane, přijde katastrofa," uvedl pro Telegraph. "Dá se pochopit, proč opoziční skupiny závod chtějí uskutečnit, když na něj plánují protesty. A to je nebezpečné." Před rozhodováním Světové rady FIA totiž někteří opoziční představitelé uvedli, že závod chtějí, protože pomůže Bahrajn znovu sjednotit.

Navzdory všem výzvám a protestům ale mají týmy v Bahrajnu povinnost nastoupit, jelikož byl závod automobilovou federací vrácen do kalendáře. A ta se domnívá, že je vše v pořádku. "Náš vyslanec se v Bahrajnu setkal s lidmi zabývajícími se lidskými právy," vysvětloval prezident federace Jean Todt pro BBC. "Setkal se s mnoha lidmi, než předložil svoji zprávu a než jsme se jednomyslně shodli (na návratu závodu do kalendáře)."

Federace přesto kapitolu Bahrajnu neuzavřela, situaci bude i nadále monitorovat. "Pokud budeme mít jasné důkazy, že je tam situace riskantní, tak to samozřejmě vezmeme v úvahu," dodal Todt.

Doporučujeme

Články odjinud