Bahrajn nedokáže zaručit stoprocentní bezpečnost, ale závod neodvolá

Situace v Bahrajnu stále není zcela klidná, ale Bahrajnci se závodem formule 1 i nadále počítají. A to i když podle nich nelze dát žádné záruky ohledně bezpečnosti.
Bahrajn nedokáže zaručit stoprocentní bezpečnost, ale závod neodvolá

GP Bahrajnu je stejně jako loni předmětem polemiky, protože ani po roce nepokoje v zemi neustaly. Ecclestone však závod uskutečnit chce. Bahrajnci také, i když přiznávají, že nemají vše pod kontrolou.

"Jsou tu nepokoje a mladí lidé, které je třeba pořádně a správně zvládnout," řekl prezident Bahrajnské automobilové federace šejk Abdullah bin Isa Al Khalifa pro Press Association Sport. "Musí vědět, že pokud mají obavy nebo problémy, jsou jiné cesty, jak je řešit. Svých cílů nedosáhnou, pokud budou narušovat život svých rodin, přátel, sousedů nebo kohokoliv, kdo naší zemi navštíví."

Střety demonstrujících s policií jsou v Bahrajnu na denním pořádku, ale podle Al Khalify tito mladí lidé protestují už od roku 2004 a formule 1 kvůli nim problémy nikdy neměla. Loni a letos sice při demonstracích umírali lidé, ale něco takového návštěvníkům a účastníkům Grand Prix údajně nehrozí. I když stoprocentní bezpečnost Al Khalifa zaručit nedokáže.

"Každé úmrtí je nešťastné a politováníhodné, ale ne, obavy nemám. Samozřejmě, že na tomto světě neexistují záruky. Něco se stát může kdekoliv, dokonce i v Silverstonu. Můžu jen zaručit, že budete ve stejném bezpečí jako na jakékoliv jiné Grand Prix."

"Bude to probíhat normálně. Vůči cizincům nikdy nedocházelo k násilnostem proto, že jsou cizinci nebo z formule 1. Vůči hostům nedochází k násilnostem a nemyslím, že by se komukoliv, kdo přijede do Bahrajnu, cokoliv stalo."

Závěr je proto jasný. "Můj vzkaz formuli 1 zní: ´Zúčastněte se sjednocení mé země,´" dodal Al Khalifa.

Další článek: Williams už má víc bodů než loni, tlak se trochu uvolnil

9:57 | Za chvíli hlavní závod F2, živě třeba na Sport 1.
15:59 | Haas přestaví své jezdce pro rok 2021 před koncem sezóny. Podle Steinera maximálně za 2 týdny.
14:51 | Kvalifikace F2: Pole position (za které jsou v F2 body) získal Callum Illot. Schumacher 10., Cunoda 22., Lundgaard 9., Shwartzman 14.
14:09 | Binotto potvrdil, že Sainze nejspíše v lednu posadí do dva roky starého vozu. Racing Point podobný test s Vettelem nechystá. Szafnauer uvedl, že nemají možnost jezdit s dva roky starým vozem.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10