Bahrajn hostí finále WEC. Bojovat se bude o čtyři tituly

Osmou sezonu vytrvalostního mistrovství světa sportovních vozů FIA WEC zakončí sobotní osmihodinovka v Bahrajnu. V závodě, který bude derniérou třídy LMP 1, se rozhodne o čtyřech titulech šampionů.
Foto: Toyota Gazoo Racing
Bahrajn hostí finále WEC. Bojovat se bude o čtyři tituly | Foto: Toyota Gazoo Racing

Třída LMP 1 prožije v Bahrajnu po 16 letech své existence hodně chudé loučení. Ve startovní listině figurují pouze dva tovární prototypy Toyota TS050 Hybrid. Švýcarská stáj Rebellion Racing ukončila sezonu po Le Mans a britské vozy Ginetta G60-LT-P1 se neobjevily už ani na dráze La Sarthe.

I přes slabou účast však lze očekávat zajímavý boj o titul mistrů světa. Díky pátečnímu vítězství v kvalifikaci a zisku jednoho bodu ztrácejí jezdci Toyoty #7 Jose Maria Lopez, Mike Conway a Kamuj Kobajaši na posádku sesterské Toyoty #8 ve složení Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima, Brendon Hartley pouhých 6 bodů.

Velké sbohem! V Bahrajnu se chystá rozlučka třídy LMP 1

Velké sbohem! V Bahrajnu se chystá rozlučka třídy LMP 1

V osmihodinovém závodě se za vítězství uděluje 38 bodů a za druhé místo 27. To znamená, že vítězové finálového podniku budou korunováni jako světoví šampioni. Výhodou pro Toyotu #7 je kromě prvního místa na startovním roštu také poslední nastavení hendikepu za úspěch, které zpomaluje sesterský prototyp o 0,54 sekundy na jedno kolo.

Po bahrajnském závodním víkendu zamíří oba prototypy TS050 Hybrid do muzea a od příští sezony je nahradí nový hypervůz, který už Toyota intenzivně testuje. Oficiální představení je naplánováno na 11. ledna (už 5. ledna představí nový speciál americký Glickenhaus), ve čtvrtek však Toyota nechala uniknout několik kamuflážních fotografií z nedávných testů na Paul Ricard.

Ve třídě LMP 2 bylo o šampionátu rozhodnuto již po zářijovém Le Mans. Mistrovský titul získají Filipe Albuquerque a Philip Hanson, kteří společně s Paulem di Restou tvoří posádku prototypu Oreca 07 Gibson #22 týmu United Autosports.

Britská stáj, jejímž spoluzakladatelem je šéf McLarenu Zak Brown, získá i týmový titul, a to díky čtyřem po sobě jdoucím vítězstvím. Brown se svým týmem v tomto roce kromě titulu ve WEC a vítězství v Le Mans získal také další dva tituly v evropské Le Mans Series ve třídách LMP 2 a LMP 3.

Zlatý hattrick! Toyota znovu ovládla Le Mans

Zlatý hattrick! Toyota znovu ovládla Le Mans

Boj o titul mistrů světa svedou jezdci ve třídě LMGTE - PRO, kde startují tovární stáje Aston Martin, Porsche a Ferrari.

V nejlepší pozici je před sobotním finále dánská posádka Astonu #95 Nicki Thiim, Marco Sorensen, která po pátečním vítězství v kvalifikaci vede šampionát o 16 bodů před pilotem sesterského Astonu #97 Maximem Martinem. Ten se bude během závodu střídat s Richardem Westbrookem, který zaskakuje za Alexe Lynna nakaženého koronavirem.

Teoretickou šanci na titul živí ještě tovární pilot Ferrari James Calado, který ztrácí 27 bodů. V Bahrajnu se bude Calado ve Ferrari #51 netradičně střídat s Danielem Serrou, který nahrazuje Alessandra Pier Guidiho. Italského pilota Ferrari povolalo na Paul Ricard, kde v neděli končí sezona GT World Challenge Europe Endurance Cup závodem na 1000 kilometrů.

Grosjeana zaujal projekt hypervozu Peugeotu pro Le Mans

Grosjeana zaujal projekt hypervozu Peugeotu pro Le Mans

Rozhodnuto je již v poháru konstruktérů, kde s jistotou zvítězí Aston Martin. Ferrai však ještě může zaútočit na druhé místo značky Porsche, oba tovární týmy dělí jen 5 bodů.

Bitva o titul ještě není rozhodnutá ve třídě LMGTE - AM, kde posádka vozu Aston Martin #90 týmu TF Sport ve složení Jonathan Adam, Charlie Eastwood, Salih Yoluc vede průběžné pořadí o pouhých 8 bodů před Emmanuelem Collardem, Nicklasem Nielsenem a Francoisem Perrodem, kteří sdílejí kokpit vozu Ferrari #83 týmu AF Corse.

Mezi stájemi TF Sport a AF Corse se bude v LMGTE - AM rovněž bojovat o týmový titul.

Poslední závod sezony FIA WEC 2019/2020 nabídne živě Eurosport 2, a to ve dvou dvouhodinových živých vstupech od 11:45 a od 18:30.

Další článek: Fotogalerie: Pátek před Grand Prix Turecka 2020

14:14 | Potvrzeno. Verstappen nasadil novou pohonnou jednotku. V neděli odstartuje z konce pole.
13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00