Automobilky jsou k jednotnému postupu vůči FIA vázány dohodou

Která stanoví finanční sankce pro případ jejího porušení.
Automobilky soutěžící ve formuli 1 podepsaly během víkendu GP Monaka dohodu, která jim brání v podání bezpodmínečných přihlášek do šampionátu 2010. Pokud by jí některá automobilka porušila, musela by podle všeho zaplatit každé další automobilce 50 miliónů eur.

Dohoda má zabránit nejednotnému postupu, který neschválí všech pět automobilek. Prezident týmu Toyota John Howett nechtěl uvést detaily k této dohodě, ale její existenci potvrdil.

"Nejsem připraven hovořit o podrobnostech. Je to skutečná dohoda mezi automobilkami týkající se vstupu do sportovní soutěže. Je to o vstupu, ne o bojkotu a nepokrývá žádné obchodní otázky. Myslím, že je to skutečný, legální a nekontroverzní dokument," řekl.

Podle Autosportu by totiž tato dohoda automobilek mohla být v rozporu s evropskou legislativou na ochranu hospodářské soutěže, alespoň o tom hovoří právní analýzy, které si nechala zpracovat FIA.

"Musím říct, že jí zkontrolovali právníci týmů a právníci automobilek, kteří pracují s evropskou legislativou na ochranu hospodářské soutěže každý den. Také mi bylo řečeno, že v tomto ohledu jedna strana konzultovala úřady EU pro ochranu hospodářské soutěže. Takže jsem si celkem jistý, že tu žádný problém není," prohlásil Howett.

Podle Howetta se možná FIA dostala k verzi dokumentu, která nebyla konečná a týmy nakonec podepsaly jinou.

Automobilky Ferrari, Mercedes, BMW, Toyota a Renault jsou sdružené prostřednictvím svých týmů ve FOTA. Týmů Brawn GP, Red Bull Racing a Toro Rosso se podle všeho tato dohoda netýká.
Další článek: Mosley vyzval týmy FOTA, aby podaly bezpodmínečné přihlášky

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00