Audi potvrdilo, že v roce 2026 vstoupí do F1 jako dodavatel pohonných jednotek | Foto: Audi

Foto: Audi

Audi potvrdilo, že v roce 2026 vstoupí do F1 jako dodavatel pohonných jednotek

Audi dnes ve Spa potvrdilo, že v roce 2026 vstoupí do F1 jako dodavatel pohonných jednotek.

V roce 2026 vstoupí v platnost nová pravidla ohledně pohonných jednotek. Jedním z cílů je přitáhnout nové výrobce. Kromě těch současných budou v roce 2026 na startu také pohonné jednotky od Audi. Německá automobilka to dnes oficiálně potvrdila. 

Vývoj motoru začal téměř před půl rokem. V novém oddělení F1 v Neuburgu pracuje podle Auto Motor und Sport již nyní 120 lidí a počítá se s růstem na 300. Tým vede Adam Baker, který dříve působil u Cosworthu, BMW a FIA.

Součástí oznámení není informace o tom, kdomu bude Audi své pohonné jednotky „dodávat“. Velmi silně se však spekuluje o Sauberu (dnes pod nálepkou Alfa Romeo). Audi by mělo dokonce postupně koupit 75 % týmu. 

„Jsem potěšen, že mohu přivítat Audi ve formuli 1. Jde o ikonickou automobilovou značku, průkopníka a technologického inovátora,“ řekl šéf F1 Stefano Domenicali.

„Je to významný okamžik pro náš sport, který podtrhuje obrovskou sílu, kterou máme jako globální a neustále se rozrůstající platforma. A je to také velké uznání, že náš přechod na hybridní motory s udržitelným palivem v roce 2026 je řešením budoucnosti pro automobilový průmysl. Všichni se těšíme, až uvidíme logo Audi na startovním roštu, a včas se od nich dozvíme další podrobnosti o jejich plánech.“

Kromě Audi do F1 vstoupí také Porsche. V královně motorsportu tak nastane podobná situace, jaká byla před léty ve WEC, kde obě značky z koncernu VW stály proti sobě. V případě Porsche by měly být plány jasnější – očekává se, že koupí polovinu Red Bullu.

Doporučujeme

Články odjinud