Aston Martin je letos silnější v kvalifikacích než v závodech. Zřejmě je za tím efektivní DRS, tvrdí tým | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Aston Martin je letos silnější v kvalifikacích než v závodech. Zřejmě je za tím efektivní DRS, tvrdí tým

Hlavní inženýr Tom McCullough tvrdí, že jedním z důvodů, proč je letos Aston Martin rychlejší v kvalifikacích než v závodech, je efektivní využívání systému DRS.

Zatímco v roce 2023 většinou platilo, že se zelené vozy týmu Aston Martin posouvaly během závodů dopředu, letos to zatím neplatí.

Dobře to ilustrují výsledky Fernanda Alonsa. Ten se nejprve v Bahrajnu kvalifikoval jako šestý a následně dojel na deváté pozici. Propad pak Španěl zaznamenal i v Saúdské Arábii, kde si po startu ze čtvrté pozice pohoršil o jedno místo.

I když zatím stáj ze Silverstone nedokáže 100procentně potvrdit, co je hlavní příčinou tohoto trendu, předpokládá, že by za tím mohl být dobře fungující systém DRS.

Na efektivním fungování systému redukce aerodynamického odporu, který je v kvalifikacích možné v DRS zónách využívat bez omezení, se přitom Aston Martin před letošní sezonou hodně soustředil.

„Na efektivitě DRS jsme hodně pracovali, protože jsme viděli, jak silný je i díky tomu Red Bull,“ vysvětlil hlavní inženýr Astonu Martin Tom McCullough, jehož slova cituje Autosport.

„To je jeden z důvodů, proč jsme se (v uplynulých závodech, pozn. red.) dobře kvalifikovali. Díval jsem se na rozdíl mezi loňskou a letošní kvalifikací (v Saúdské Arábii) s téměř identickým směrem a rychlostí větru, a rozdíl byl poměrně velký. Získali jsme díky tomu hodně času na kolo,“ přiblížil britský inženýr.

Aston Martin si nicméně uvědomuje, že o úspěchu v letošní sezoně rozhodne hlavně to, zda dokáže během sezony dostatečně zrychlovat svůj vůz, což je oblast, ve které vloni zaostával a s přibývajícími závody vůči konkurenci ztrácel.

„Letos jsme se aerodynamiku našeho vozu pokusili navrhnout tak, abychom měli lepší platformu pro další vývoj. Po této stránce to zatím vypadá docela dobře, ale jak stále říkám, je to relativní hra. Chceme zkrátka pokračovat ve vylepšování vozu a přibližovat se k přední části startovního pole,“ dodal McCullough.

Doporučujeme

Články odjinud