Asociace týmů formule 1 suspendovala také Force India

Důvod je stejný jako u Williamsu.
Asociace týmů formule 1 přistoupila k pozastavení členství Force India. Důvodem je skutečnost, že stáj Vidžaje Mallyi podala stejně jako Williams bezpodmínečnou přihlášku do šampionátu 2010.

Force India nejdříve podal společnou podmíněnou přihlášku s týmy FOTA, která požaduje podpis nové Concordské dohody a zachování letošních pravidel jako základu pro ta nová.

Indický tým ovšem v Turecku oznámil, že tento společný postup nedodržel a podal samostatnou bezpodmínečnou přihlášku. Učinil tak z důvodu svých obchodních závazků. Vidžaj Mallya požádal FOTA o přehodnocení stanoviska, ale trápit se s touto záležitostí nehodlá.

"Pokud naše důvody uznají, bude to jen dobře. Pokud ne, proč bych kvůli tomu neměl spát? Dělám to, co je dobré pro Force India. Hlavně protože mám povinnosti vyplývající ze smluvních závazků, povinnosti vůči svým zaměstnancům, týmu a společnosti. Nakonec pokud bychom přestali závodit, skončil by náš byznys," řekl pro Reuters.

Pokud by Force India zůstal u podmínečné přihlášky, bylo by tím podle Mallyi ohroženo financování týmu. Stáj formule 1 potřebuje stejně jako každý jiný podnik úvěry od bank, které potřebují mít jisté záruky ohledně budoucích příjmů klienta. Hlavními zdroji jsou pro týmy sponzoři a příjmy z prodeje TV práv od Bernieho Ecclestona.

"Oba tyto zdroje, které banky ujišťují v tom, že peníze mohou půjčit, by byly v ohrožení, pokud by naše přihláška nebyla přijata. Právníci nám řekli, že by Force India mohl porušit své bankovní smlouvy, pokud bychom se vydali cestou podmíněné přihlášky a neměli bezpodmínečnou přihlášku jako vždy. To jsme vysvětlili v rámci FOTA," řekl Mallya.

Členy FOTA tak zůstává osm týmů, všechny současné kromě Williamsu a Force India.
Další článek: Týmy FOTA se dohodly na nepoužívání KERS v roce 2010

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.